Elektrikle çalışan araçlar için bulanık mantık tabanlı konfor arttırıcı sistem tasarımı
Design of comfort-increasing system with fuzzy logic bases for electricized vehicles
  1. Tez No: 634536
  2. Yazar: CUMAALİ ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, özellikle elektrikli araçlar için konfor arttırmaya yönelik ve güvenlikle ilgili çalışmalar yapılmıştır. Konfor artırmaktan kastedilen, sistemlerin otonom yani insan müda-halesi olmadan çalışmasını sağlamak ve en uygun ortam şartlarını hazırlamaktır. Bu sistemin otonom çalışmasını sağlamak için, yapay zekâ tekniklerinden bulanık mantık (BM) yöntemi kullanılmıştır. Sistem gerçekleştirilmeden önce simülasyan ve çizim programları ile test işlemlerine tabi tutulmuş ve sonuçları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tezde çalışılan sistemler, bulanık mantık ile optimum çalışma performansına ulaşmak üzere tasarlanmış ve belirlenen şartlar oluştuğunda sensörlerden gelen bilgilere göre en iyi çıkış değerlerini üretmişlerdir. Aydınlatma sistemi; dışarıdan alınan aydınlık bilgisine göre farların açılıp açılmayacağına karar vermiş, eğer farlar çalışacaksa ne kadar ışık vereceğini ayarlamıştır. Silecek sistemi; yağmur sensöründen gelen bilgilere göre sileceklerin çalışıp çalışmayacağına karar vermiş, eğer çalışacaksa hangi hızda çalışacağını ayarlamıştır. Klima sistemi; sıcaklık sensöründen gelen bilgi ve hedef değere göre ısıtma mı yoksa soğutma mı yapılacağına karar vermiştir. Isıtma yapılacaksa; hedef ile ortam arasındaki farka göre fan ve rezistans için uygun çıkış değerlerini ayarlamıştır. Eğer soğutma yapılacaksa; sadece fan için uygun çıkış değerini ayarlamıştır. Güvenlik sistemi olarak da kalp krizi uyarı sistemi tasarlanmış ve nabız verileri kullanılarak kalp krizi geçirme riski üzerine belirlenen acil durum telefonuna bir uyarı, konum ve durum bilgilendirmesi gönderecek şekilde ayarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies have been carried out to increase comfort and safety especially for electric vehicles. What is meant by increasing comfort is to enable the systems to operate autonomously, that is to run without human intervention, and to prepare the most suitable environment conditions. To ensure autonomous operation of this system, fuzzy logic (BM) method, one of the artificial intelligence techniques, has been used. Before the system was realized, it was subjected to test operations with simulation and drawing programs and the results were discussed in detail. The systems studied in the thesis have been designed to achieve optimum working performance with fuzzy logic and have produced the best output values according to the information coming from the sensors when the specified conditions are faced. Lighting system; it decided whether the headlights should be turned on or not, according to the light information received from the outside, and adjusted how much light it would give if the headlights would work. Wiper system; according to the information coming from the rain sensor, it decided whether the wipers would work or not, and adjusted what speed it would work. Air conditioning system; it decided whether to heat or cool according to the information and target value from the temperature sensor. If heating will be done; it adjusted the appropriate output values for the fan and resistance according to the difference between the target and the environment. If cooling is to be done; it only adjusted the appropriate output value for the fan. As a security system, a heart attack warning system is designed and it is set to send an alert, location and status information to the emergency phone, which is determined by the risk of having a heart attack using pulse data.