Endüstri 4.0 ve bir kümeleme analizi uygulaması
Industry 4.0: a cluster analysis application
  1. Tez No: 634535
  2. Yazar: CEM GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMAN TUĞBA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mevcut tez çalışmasında, Endüstri 4.0 çağında, benzer ülkelerin kümelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan Küresel Rekabetçilik Endeksi ile Huawei tarafından yayınlanan Küresel Bağlanabilirlik Endeksinde yer alan toplam 15 değişken analizde kullanılmıştır. Küme sayısının belirlenmesi için dirsek yöntemi, benzer ülkelerin kümelenmesi için k-ortalamalar yöntemi kullanılmıştır. K-ortalamalar yöntemi veriye uygulandıktan sonra, her kümenin endeks değerleri hesaplanmıştır. Sonrasında ise kümeler arasında karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, it is aimed to cluster similar countries in the Industry 4.0 era. In this context, 15 variables in the Global Competitiveness Index published by the World Economic Forum and the Global Connectivity Index published by Huawei were used in the analysis. The elbow method was used to determine the number of clusters, and the k-means method for clustering the countries. After applying the K-means method to the data, the index values of each cluster are calculated then clusters were compared.