Mutasyon ıslahı yoluyla pamukta (Gossypium hirsutum L.) herbisitlere toleranslı genotip geliştirebilme olanaklarının değerlendirilmesi
Evaluation of possibilities to improve herbicide tolerant genotype in cotton (Gossypium hirsutum L.) through mutation breeding
- Tez No: 634537
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, mutasyon yoluyla imidazolinone grubu herbisitlere toleranslı (IMI) pamuk (Gossypium hirsutum L.) genotiplerini elde etme olanaklarını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Gloria pamuk çeşidine ait tohumlar farklı gama ışını ve etilmetan sülfonat (EMS) ile ayrı ayrı muamele edildi. 2016 yılında Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü uygulama alanında yetiştirilen 5-6 yapraklı dönemdeki M1 bitkilerine imazamox etken maddeli herbisit uygulanmıştır. Koza oluşturabilen bitkilerin M2 dölleri 2017 yılına aktarılmış ve tarımsal özellikleri yönünden karşılaştırılmıştır. Özellikle 200 ve 300 G dozlarında herbisitten etkilenmeyen bitkilerin yoğunlaştığı görülmüştür. Bu bitkilerin koza sayısı, koza ağırlığı, çırçır randımanı, lif uzunluğu, lif inceliği ve lif dayanıklılığı yönünden M1 bitkilerine göre daha üstün özellikle taşıdığı saptanmıştır. Sonuçta, mutasyon ıslahı ile IMI tolerant pamuk çeşitleri geliştirilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the possibilities of imidazolinone (IMI) tolerant cotton (Gossypium hirsutum L.) genotypes thought mutation breeding. Seeds of Gloria cultivar were treated separately with different gamma rays and ethyl methanesulfonate (EMS). In 2016, herbicide, imazamox, was sprayed to M1 plants at the stage of 5-6 true leaf in the Nazilli Cotton Research Institute Nazilli/Aydın. M2 progenies that can form boll set were transferred to 2017 and compared for agronomic and quality characters. Herbicide tolerant plants were found to be concentrated in especially doses of 200 and 300 gamma rays. It was determined that boll number, boll weight, ginning out-turn, fiber length, fiber fineness and fiber strength of M2 plants had higher than M1 plants. In conclusion, it has been demonstrated that IMI tolerant cotton genotypes can be improved with mutation breeding.