Gebe kadınların kişilik özelliklerinin stres ve gebelik uyumuna etkisi
The effects of personality characteristics of pregnant women on stress and pregnancy adaptation
- Tez No: 634548
- Danışmanlar: PROF. ÜMRAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma gebe kadınların kişilik özelliklerinin stres ve gebelik uyumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılan bu araştırma İstanbul ilindeki Bahçelievler Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine Şubat 2019-Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuran 250 gebe kadın ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Cervantes Kişilik Ölçeği (CKÖ)”,“Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ)”ve“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ)”kullanılmıştır. Gebe kadınların daha içe dönük ve duygusal olarak dengeli yapıda olduğu, sorulara tutarlı şekilde yanıt verdiği, prenatal distres düzeylerinin düşük olduğu ve iyi gebelik uyumu gösterdikleri belirlendi. PDÖ ile PKDÖ toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. CKÖ duygusal denge/nörotizm ve tutarlı/tutarsız olma boyutları ile hem PDÖ hem de PKDÖ toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulundu. CKÖ dışa/içe dönük olma alt boyutu ile PDÖ fiziksel sosyal değişimler-doğum eylemi endişeleri ve PKDÖ doğum korkusu alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulundu. Sonuç olarak, gebe kadınların yaşadıkları stres düzeyi arttıkça gebelik uyumlarının azaldığı, özellikle nörotik kişilik özelliğine sahip kadınların prenatal distres düzeylerinin daha yüksek, gebelik uyumlarının daha düşük olduğu görülmüştür. Gebelere hizmet veren tüm sağlık profesyonellerinin prenatal stresin azaltılması ve gebeliğe uyumun arttırılmasına yönelik girişimlerinde kadınların kişilik özelliklerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the effects of personality traits in pregnant women on stress and pregnancy compliance. The descriptive and correlational study was conducted with 250 pregnant women who were admitted to the gynecology outpatient clinic at İstanbul Bahçelievler State Hospital between February-May 2019. In data collection,“Introductory Information Form”,“the Cervantes Personality Scale (CPS)”,“the Prenatal Distress Questionnaire (PDQ)”, and“the Prenatal Self Evaluation Questionnaire (PSEQ)”were used. The researcher concluded that pregnant women were more introverted and emotionally balanced, answered questions consistently, they had low prenatal distress levels and a good level of pregnancy compliance. The researcher also found a positive and significant relationship between PDQ and PSEQ total scores. In addition, it was found that there was a positive and significant relationship between the emotional balance/neuroticism and consistency/inconsistency scales of CPS and both PDQ and PSEQ total scores. The researcher found that there was a negative and significant relationship between the extraversion/introversion subscale of CPS and the social changes-concerns regarding labor and delivery subscale of PDQ and the subscales on fear of labor in PSEQ. In conclusion, it was also found that pregnancy compliance decreased as the stress level increased in pregnant women, and that the prenatal distress level in women with neurotic personality traits was higher whereas pregnancy compliance was lower in them. All healthcare professionals serving pregnant women should consider personality traits of women in their attempts in order to decrease prenatal distress and to increase pregnancy compliance.