The Social insurance as sociation its structure and problems and solition suggestions
Sosyal Sigortalar Kurumu yapısı, sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 63455
  2. Yazar: HAYRETTİN KAYIPMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
vn ÖZET insanlık tarihiyle birlikte, karşılaşılacak olağanüstü haller için önceden önlem alma şeklinde bir takım tedbirlere başvurulmuş olduğu bilinmektedir. Bu durum önceleri bireysel tasarruf olarak ortaya çıkar. Sonradan gelişerek komşu ve yakınlara yardım şekline dönüşür. Giderek, uygarlıkla birlikte sosyal yardımlar da ortaya çıkmaya başlar. Devletin kurduğu resmi kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin ortaya çıkmasından sonra, bu kuruluşlar sosyal güvenlik modelini oluştururlar. Bireysel gayretlerden kollektif faaliyetlere dönüşen sosyal güvenlik, tarihte ilk kez, Amerika Birleşik Devletlerinde, başkan Franklin Roosevelt zamanında çıkarılan, 1935 tarihli Social Security Act ( Sosyal Güvenlik Kanunu) ile ifade edilmiştir. Buradan diğer dünya devletlerine yayılmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyal güvenliği sağlayacak kurumlar kurulmuştur. Zamanla kapsamıda genişletilerek ülke nüfusunun büyük bir kısmı sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmıştır. Türkiye'de sosyal güvenliği sağlamakla Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve T.C.Emekli Sandığı olmak üzere üç kuruluş görevlendirilmiştir. Bu kurumlardan en büyüğü, daha geniş kitlelere hizmet götüren Sosyal Sigortalar Kurumu dur. Ancak gelişen çağa ayak uydurulamaması, gerekli yasal ve organik değişiklikler ve düzenlemelerin yapılamaması yüzünden kurum bugün hizmet üretemez hale gelmiştir. İçinde bulunulan durumdan kurtulabilmesi için öncelikle ve çok acilen yasal düzenlemelerin yapılması gerekir. Organik yapının da buna göre düzenlenmesi ile sorunun büyük bir kısmı aşılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT Through the history of mankind, it has been brown that some suit of measures are applied as cauntionary measures. This has apperead as intividual saving behaviours. Later on it has been transformaid into helping neighborhoods, with the development of social life social securities have started to emerge. Official communities stublish of states and civil organisations constitute social security model. Social securits transformed from individual attempts into collective activities vas stuted first time during the time of Franklin Roosevelt with the Social Security Act in 1935 in US. it has sprealed from here to the states of world. As has been all over the world institutions providing social security have been also established in Turkey. Through time must part of the population in the country has been taken under the umbrella of social security. Three organisations, which community of Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur and T.C. Emekli Sandığı have been responsible for social security in Turkey. The largest of these organisations is the Sosyal Sigortalar Kurumu, which services witer part of the community. However this organisations has been nearly under service the to lock of adaption and necessary changes implied by our modern time. First of the necessary legal regulation, are reguired in under to avoid current situation. If the organic structures is reformed in an appropriate way, the issue could be solved out.