Çoklu lineer regresyon analizi ve 1980-1995 yılları için Türkiye petrol ürünleri tüketimi üzerine bir uygulama
The multiple linear regression analysies and an application on the Turkey's petroleum products consumption for 1980-1995 years
  1. Tez No: 63454
  2. Yazar: ÖMER ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde; Türkiye Petrol Sektörü'nün tarihi gelişimine ve aktivitelerine ilişkin bilgiler takdim edilmiştir. İkinci bölümde; Çoklu lineer regresyon analizi ve bu analizin yapılabilmesi için gerekli varsayımlar anlatılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise 1980-1995 yıllan arasındaki on altı yıl için; petrol ürünlerinden süper benzin, normal benzin, motorin, gazyağı, LPG, fueloil, asfalt ve toplam petrol ürün tüketimi bağımlı değişken; tüketimi etkileyen nüfus, GSMH, ürün birim fiyatları, motorlu araç sayısı, asfaltlı yol uzunluğu, kaloriferli daire sayısı ve ham petrol fiyatları bağımsız değişken kabul edilerek çoklu lineer regresyon teknikleri uygulanmıştır. Seçilen her bir ürün için bir çoklu lineer regresyon denklemi kurularak, bu denklemlerin gerekli varsayımları sağlayıp sağlayamadıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out, in the first section, on the historic development and activities of Turkey's Petroleum Sector. In the second section, on the analyse of multiple linear regression and to do this analyse was explained the required assumptions. In the third and last section, on the Turkey's Petroleum Products regarding as dependent variable linear regression analyse was applied on super gasoline, normal gasoline, diesel oil, kerosene, LPG, fuel oil, asphalt and annual datum about total petroleum products, population, GNP, unit prices of products, the length of roads, the number of motorized vehicles, the number of residences with central heating system and crude oil prices effecting the consumption was taken as independent variable between 1980 -1995. Setting a regression equation for each product, that mentioned above, was examined whether these equations provided the assumptions.