Çoklu linear regresyon analizi ve 1975-1996 yılları için Türkiye tahıl ürünleri üretimi üzerine bir uygulama
Multilinear regrassion analysis and an emprical study on Turkey's crop production from 1975 to 1996
- Tez No: 63461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde çoklu lineer regresyon analizi üzerinde çalışılmıştır. İkinci bölümde çoklu lineer regresyon analizine ait faraziyeler ve bu faraziyelerin sağlanması için gerekli yöntemler verilmiştir. Son bölümde tahıl üretimi bağımlı değişkeni ile buna etki eden gübre, ekilen alan, yağış, traktör, diğer tarımsal aletler bağımsız değişkenleri arasındaki çoklu lineer regresyonu yapılmıştır. Çalışmada esas olarak 1975-1996 yıllan arasındaki yirmi iki yıl için Türkiye'ye ait tahıl olarak buğday, arpa, çavdar, yulaf bağımlı değişkenleri alınmıştır. Daha sonra her birine ait çoklu lineer regresyon modeli kurularak bunların gerekli faraziyeleri sağlayıp sağlamadığı tespit edilmiştir. Ayrıca en iyi modeli yakalayabilmek için değişken eleme metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study generally multilinear regression analyses have been studied. In the second chapter hypotheses of multilinear regression analyses and methods, which are necessary to providing there hypotheses, have been given. In last chapter, multilinear regression has been done between dependant crop production variation and independant variations such as fertilizor, sown land, rain, tractor, and agricultural equipments that effect this. During this study, as craps of Turkey dependant variations; wheat, barley, rye and oats have been taken into consideration for 22 years between 1975 and 1996. Then the multilinear regression model has been establisned for each crop and his at been figured out if they're resulted in the necessary hypotheses. In addtion to this, variable elimination method has been used to reach the best model.