Pancar Ekicileri Kooperatifleri ve üst birliği Pankobirlikte kooperatif ilkelerinin uygulanması
Sugarbect growers cooperative and application of the cooperative principles at the upper Pankobirlik cooperative
  1. Tez No: 63462
  2. Yazar: ERDAL ERCİNS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
VI ÖZET İngiltere'de“Rochdale Öncüleri”adı verilen dokuma işçilerinin kurmuş oldukları ilk tüketim kooperatiflerinde bazı ilkelerin benimsenmiş ve uygulamaya koymuş oldukları görülmüştür. O günden bugüne kooperatif ilkeleri, kooperatiflerin diğer işletme türlerinden ayrılmış kooperatifleri evrenselleştirmiş, kooperatif tanımının yapılmasında ve hukuki sınırın çizilmesinde de önemli rol oynamışlardır. Bu ilkelerin tam olarak uygulanmasıyla da kooperatifler gerçek kooperatif görünümünü almışlardır. Bu ilkeler bilimsel olarak 1937, 1966 ve 1995 yılında değişikliklere uğramış, en son 7 ilke olarak ICA'nın 1995 yılında 31. Kongresinde kabul edilmiştir. 28 Pancar Kooperatifine kooperatifçilik ilkelerinin uygulanmasına yönelik anket uygulanmış, bu anketlere 22 tanesi cevap vermiştir. Sonuçta, Pancar Ekicileri Kooperatifleri ve Üst Birlik“Pankobirlik”bu yeni ilkeleri yasa ve anasözleşme hükümlerince uygulamaya çalıştıkları görülmüştür. İlkelerin tam olarak uygulanabilmesi için bir takım önerilerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Serbest Giriş İlkesi; Türk Vatandaşı olmayan, kooperatif ortağı olmak isteyen gerçek kişilere de kooperatif ortağı hakkını tanımak gerekir. Demokratik Üye Denetimi İlkesi; Kooperatif ortaklarının toplantılara katılmalarını sağlanmalı mektupla oy ve temsilciler topluluğu oluşturarak yasa ve anasözleşme değişikliğine gidilmelidir. Üyelerin Ekonomik Katılım İlkesi; Ortaklardan sermaye birikimi için yeni fon oluşturmak, risturn dağıtım şeklinin anasözleşmede belirtilmesi gerekir. Eğitim Uygulama ve Bilgi İlkesi; Kooperatiflerin ortak ve ortak olmayanlara da kooperatifçilik eğitimi vermesi bu konuda Devlet - Pankobirlik - Kooperatif işbirliği sağlanmalıdır. Kooperatiflerarası İşbirliği İlkesi; Kooperatiflerin mahalli ve bölgesel düzeyde diğer kooperatiflerle işbirliği yapmaları gerekir. Topluma Karşı Sorumluluk İlkesi; Gelecek kuşakları düşünerek sürdürülebilir kalkınma modelleri oluşturmaları gerekmektedir. Yapılacak bu değişikliklerle Pancar Ekicileri Kooperatifleri ve Pankobirlik, kooperatif ilkelerini tam olarak uygulayacak, ortaklarına karşın daha etkin ve verimli çalışacaklardır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY It was noticed that the first consuption cooperatives, which were organized by the textfile workers cailed“Rochdale Leaders”in England, appropriated some principles, and made use of them. Since then, the principles of cooperatives have been separeted from the other sort of running organizations, and they got the cooperatives been global, and they had an important descriptive role to describe the cooperative and to determine its legal limit. Further more, cooperatives got their real appearance by practising these principles completely. These principles were changed scientifically in 1937, 1966 and in 1995, and recently they were approved as the Seven Principles during the 3 1 st congress of the ICA in 1995. Sugar Growers Cooperative, which has a very strong structural body amangest the agriculturel cooperatives in Turkey, and the Upper Union,“Pankobirlik”, try to make use of these principles according to the law and the rules of the main agreement. In order to be able to practise these principles, some bids must be carried out: Free Entry Principles: If an individual, who wasn't even a Turkish citizen, wished to be a partner of the cooperative he/she would have to have right of participation of the cooperative. The Principle of Being Under Democratic Control of The Members: The partners of the cooperative should be en couraged to partake the conventions; and same changes of the rules, and the main agreement of the cooperative must be realized by means of a representative assembly and votes that may be used by correspondance. The Principle of Study, Practice and Knowledge: Cooperatives should educate both their members and non.members about cooperation; in that case, state,“Pankobirlik”and the cooperative should collaborate with eack other. The Principle of Collaboration With Other Cooperatives: Cooperatives should cooperate with other cooperatives as locally and zonal level. The Principle of Responsibility For the Society: May be lasted by thinking about the future generation. Cooperatives must put forward new modals for their development. If these changes realized, Sugarbeet Growers Cooperatives and“Pankobirlik”would carry out and practise the cooperative principles, and work more pioductively and for their partners.