İmam Malik'in Medîne ameli gereği uygulamadığı rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluating the traditions -hadiths- of the Prophet that are not prefered by Imam Malik on the basis of the practise of Medina
- Tez No: 634623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve sınırlılıklarını ele aldık. İkinci bölümde İmam Malik'in düşünce tarzını anlamaya yardımcı olması için onun kararlarına etki eden delilleri hangi sıralama ile kullandığı hakkında bilgiler derledik. Üçüncü bölümde re'y ekolü ile hadis ekolleri ile ilgili temel bilgilerle birlikte, bu iki ekolün birbirinden hangi özellikleri ile ayrıldığını açıkladık. Ardından yine aynı bölümde İmam Malik'in bu iki ekol arasındaki konumunu belirleyebilmek için onun re'ycilik ile itham ettiği en önemli isimlerden olan İmam Ebû Hanîfe'nin hadisçiliği ve re'yciliği ile İmam Malik'in re'yciliği ve hadisçiliğini karşılaştırdık. Dördüncü bölümde ise İmam Malik'in hadisler varken bunları uygulamayıp, bizce re'yine göre karar verdiği konulara örnekler sunduk.
Özet (Çeviri)
Our study consists of four chapters. First chapter discusses the topic of this study, purpose, significance, method and limitations of the research. In the second chapter, we have compiled information about the order in which Imam Malik used the evidence that influenced his legal opinions in order to understand his rationale. In the third chapter, we explained the characteristics of school of hadith and the school of ra'y with the basic information about these schools. Then, in the same chapter, in order to determine the position of Imam Malik between these two schools, we compared the hadithism and the ra'ysism of Imam Abu Hanifah, one of the most important names that he has accused with ra'ysism, and the ra'ysism and hadithism of Imam Malik. In the fourth chapter, we have given examples where Imam Malik ignored hadiths and he established his legal opinions on the basis of the ra'y.