Sosyal medyada insan kaynakları uygulamalarının genel görünümü: İnsan kaynakları profesyonelleri üzerine bir araştırma
General view of human resources practices in social media: A research on human resources professionals
  1. Tez No: 634622
  2. Yazar: HANİFE TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Sosyal medya sürekli yenilenen teknolojilerle uyum içinde olmalarını sağlayarak İKY'nin canlılığını ve etkinliğini ayakta tutmaktadır. Sosyal medya İKY'ye birçok kolaylıklar sunmaktadır. Öyle ki günümüzde iş ilanı zaman ve maddi bir kayba uğramadan yayınlanabilmektedir. Sosyal medya sayesinde kurum içi ve dışı geri bildirimler daha hızlı şekilde alınmaya başlanmıştır. Çalışanlar çalıştıkları kurumların etkinliklerinden ve duyurularından kolaylıkla haberdar olabilmektedirler. Bu tez çalışması günümüzdeki teknolojik gelişmelerle kullanımı çok yaygınlaşan sosyal medyada İK uygulamalarının nasıl görünüme sahip olduklarını ve sosyal medyanın İK uygulamalarına etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda İK uygulamalarında yaygın olarak kullanılan beş sosyal medya uygulamaları ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini sosyal medya kullanan insan kaynakları profesyonelleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında oluşturulan anket çalışması basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle elde edilen üç yüz yirmi dört kişi katılım göstermiştir. Araştırma sonucunda İK uygulamalarıyla sosyal medya arasında anlamlı bir ilişki ortaya koyulmuştur. İşe alım sürecinde daha çok sosyal medyadan yararlanıldığı diğer ele alınan sekiz İK uygulamalarının yeni yeni sosyal medyada yer edindikleri tespit edilmiştir. İK uygulamalarının en fazla Linkedin'da yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media keeps the vitality and effectiveness of HRM by ensuring that they are in harmony with the constantly renewed technologies. Social media offers many facilities to HRM. So much so that nowadays job postings can be published without any loss of time and money. Thanks to social media, feedbacks inside and outside the institution are being received more rapidly. Employees can easily be informed about the events and announcements of the institutions they work for. This thesis study aims to explain the appearance of HR applications in social media, which is becoming widespread with today's technological developments, and the effect of social media on HR applications. To this end, five social media sites that are widely used in HR applications are discussed. Human resources professionals using social media constitute the universe of the research. Three hundred and twenty four people participated in the questionnaire study created within the scope of the research, which was obtained by simple random sampling method. As a result of the research, a meaningful relationship has been revealed between HR practices and social media. It was determined that the other eight HR practices, which were mostly used on social media during the recruitment process, gained their place in the new social media. It is seen that HR applications are mostly on Linkedin.