Ankilozan spondilitli hastalarda metabolik sendrom sıklığı ve hastalık aktivasyonuyla olan ilişkisi
Metabolic in patients with ankilozan spondilitissyndrome frequency and its relationship with disease activation
  1. Tez No: 634624
  2. Yazar: UTKU OFLAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Kardiyovasküler hastalıkların (KVH) gelişiminde rol aldığı düşünülen çeşitli risk faktörlerinin bir arada bulunması metabolik sendrom (MetS) olarak adlandırılmaktadır1o . İnflamatuvar romatizmal hastalıklarda artmış bir KVH riski söz konusudur9,10. Bu durum, sistemik inflamasyon ve geleneksel KVH risk faktörlerinin etkisiyle hızlanmış olan ateroskleroza bağlanabilir10,11. AS hastalarında, KVH sıklığında ve KVH'a bağlı mortalitede artış olduğuna dair bilgiler mevcuttur88,89. MetS, temelinde insülin direnci bulunan bir bozukluk olarak kabul edilmekte ve ilave bir kardiyovasküler risk artışını ifade etmektedir90. AS'te kardiyovasküler risk profili ve MetS sıklığı hakkındaki veriler sınırlıdır91,92,21,22,23. TNF-alfa'nın patogenezinde önemli rol oynadığı Ankilozan spondilit (AS), omurga ve eklemleri tutan, entezit ve artrit ile karakterize inflamatuvar romatizmal bir hastalıktır16. Genel popülasyonla kıyaslandığında AS hastalarında mortalite ve morbiditenin arttığını gösteren çalışmalar vardır17,18. Romatoid artrit (RA) ve sistemik lupus eritematozlu hastalarda, yüksek metS prevelansı olduğu gösterilmiştir19,20. Bu çalışmada; AS tanılı hastalarda hem NCEP-ATP III hem de mWHO kriterlerine göre MetS sıklığını belirlemek, MetS ile hastalık aktivitesi ve anti-TNF ilaç kullanımı arasındaki olası ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal metod: Çalışmaya, Nisan 2009 Nisan 2010 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran, modifiye 1984 New York kriterlerini karşılayan, 30'u anti-TNF tedavi alan, 31'i konvansiyonel tedavi alan toplam 61 AS hastası alındı. Kontrol grubu olarak, bilinen romatolojik hastalığı olmayan ve hasta grubu ile yaş ve cinsiyet uyumlu 20 birey alındı. Bulgular: NCEP-ATP III kriterlerine göre AS hastalarının 8'inde (%13.1), kontrol grubunun 6'sında (%30) MetS tespit edildi (p=0.083). Modifiye WHO kriterlerine göre AS hastalarının 12'sinde (%19.7), kontrol grubunun 7'sinde (%35) MetS tespit edildi (p=0.160). Anti TNF tedavi alanların NCEP-ATP III kriterlerine göre 5'inde (%16.7), almayanların 3'ünde (%9.7) MetS vardı (p=0,419). NCEP-ATP III kriterleri ile mWHO kriterleri arasında MetS'u tespit etmesi açısından fark yoktu (p=0.22). Sonuç: Sonuç olarak bu çalışmada, daha önce bildirilen sonuçlardan farklı olarak, AS hastalarında NCEP-ATP III ve mWHO kriterlerine göre MetS sıklığında artış bulunamadı. MetS sıklığı ile anti-TNF tedavi ve hastalık aktivitesi arasında da ilişki yoktu. Çelişkileri ortadan kaldırmak için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The coexistance of several risk factors which are important in the development of cardiovasculer disease is called as metabolic syndrome(10). There is an increased cardiovasculer risk in inflammatuar rheumatologic disease(9,10). İt's assumed that this case is related to accelerated atherogenesis which arising from the effect of systemic inflammation and risk factors(10,11). İncidence of cardiovasculer disease and the cardiovasculer mortality increase in patients with AS (88,89). Metabolic syndrome is known as a disorder mainly depending on insulin resistance and it causes additional cardiovasculer risk(90). We don't have enough data on the prevelance of the metabolic syndrome and cardiac risk factors in AS(91,92,21,22,23). AS is an inflamatuar, rheumatic disease that, TNF-α plays and important role in pathogenesis, it influences the spine and joints and is characterized by enthesitis and arthritis(16). There are some studies showing increased mortality and morbidity in AS patients compared with general population(17,18). The prevalence of metabolic syndrom is also high in romatoid arthritis and SLE(19,20). İn this study it was aimed to determine the prevalence of metabolic syndrom and to evaluate the possible association between the use of anti-TNF drugs and disease activity in AS patients according to NCEP-ATP III as well as mWHO criteria. 61 AS patients, meeting the criteria of the modified 1984 New York (31 received conventional theraphy and 30 Anti-TNF theraphy) and being treated between April 2009 and April 2010 in İzmir Atatürk Training and Research hospital Rheumatology outpatient clinic joined to study. As control group, 20 age and sex matched healthy subjects were included. Metabolic syndrom, according to NCEP ATP III criteria was found in 8 of (%13,1) the patients with AS and 6 of the(%30) controls (p= 0,083). According to modified WHO criteria, the frequency of metabolic syndrome , were % 19,7 (12 cases) in patient group and % 35 (7 cases) in controls (p= 0,16). MS frequency (NCEP ATP III) was % 16,7 in patients treating with anti-TNF theraphy and % 9,7 in conventional theraphy (p=0,41). We didn't find any difference in determining the metabolic syndrome between NCEP ATP III and modified WHO criterias (p=0,22). As a result of this study, unlike previously reported results in patients with AS according to the criteria of NCEP ATP III and mWHO, were not found an increased incidence of metabolic syndrom. There were no any relationship between the frequency of MS and disease activity and anti-TNF theraphy. Further studies are needed to eliminate the contradictions.