The relationship between Central Bank policy rate and public borrowing cost
Merkez Bankası politika faizi ve kamu borçlanma maliyeti arasındaki ilişki
  1. Tez No: 634626
  2. Yazar: SEMİH KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. İREM ZEYNELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Türkiye ekonomisi için dinamik, stokastik, genel denge (DSGE) modeli geliştirmekte ve para politikası şoklarının kamu borçlanma maliyeti üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde hane halkı, firmalar ve bankacılık sektörü olmak üzere üç temel bileşen içeren teorik model sunulmaktadır. Ayrıca bu bölümde çözüm yöntemi ve sonuçların yorumlanması da ele alınmaktadır. İkinci bölüm, Merkez Bankası tarafından uygulanan farklı para politikası uygulamaları ve bunların son yıllarda kamu maliyesi ile etkileşimleri hakkında kapsayıcı bir bakış açısı sunmaktadır. Üçüncü bölüm özetlemekte ve sonuçlandırmaktadır. Modelde dış borçların borçlanma maliyetleri açısından önemini vurgulamak için Türkiye küçük bir açık ekonomi, dünyanın geri kalanı dış ekonomi olarak nitelendirilmektedir. İletim kanallarını tanımlayan yapısal parametreler, 2008-2018 yılları arasındaki Türkiye verilerine göre tahmin edilmiştir. Sonuçlar, olumlu bir para politikası şokunun kısa vadede kamu borçlanma maliyeti üzerinde fazladan baskı oluşturduğunu, orta vadede ise ters bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis develops a dynamic, stochastic, general-equilibrium (DSGE) model for the Turkish economy and evaluates the effects of monetary policy shocks on public borrowing cost. The first part of the study presents the theoretical model with three main components as households, firms and banking sector. The solution method and interpretation of results are also introduced. The second part introduces an inclusive perspective about different monetary policy practices implemented by the Central Bank and their interactions with public finance over the last years. The third part summarizes and concludes. In the model, in order to emphasize the importance of foreign flows in terms of borrowing costs, Turkey is characterized as a small open economy and the rest of the world as foreign economy. The structural parameters identifying transmission channels are estimated according to Turkish data between the period 2008-2018. The results show that a positive monetary policy shock creates an extra pressure on the public borrowing cost in the short term whereas it has an inverse effect in the medium term. Cette thèse développe un modèle dynamique, stochastique, d'équilibre général (DSGE) pour l'économie turque et évalue les effets des chocs de politique monétaire sur le coût de l'emprunt public. La première partie de l'étude présente le modèle théorique avec trois composantes principales que les ménages, les entreprises et le secteur bancaire. La méthode de résolution et l'interprétation des résultats sont également introduites. La deuxième partie introduit une perspective inclusive sur les différentes pratiques de politique monétaire mises en œuvre par la Banque centrale et leurs interactions avec les finances publiques au cours des dernières années. La troisième partie résume et conclut. Dans le modèle, afin de souligner l'importance des flux étrangers en termes de coûts d'emprunt, la Turquie est caractérisée comme une petite économie ouverte et le reste du monde comme une économie étrangère. Les paramètres structurels identifiant les canaux de transmission sont estimés selon les données turques entre la période 2008-2018. Les résultats montrent qu'un choc de politique monétaire positif crée une pression supplémentaire sur le coût de l'emprunt public à court terme alors qu'il a un effet inverse à moyen terme.