Mersin'de işportacıların sosyolojik yönden incelenmesi
A Sociological study of peddlersin Mersin
  1. Tez No: 63463
  2. Yazar: RECEP BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KIZILÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
n ÖZET Bu araştırmanın temel konusu bir kentsel alan olan Mersin deki işportacıları sosyolojik yönden incelemektir. Bu araştırmada Mersin' deki işportacıların sosyo-ekonomik kültürel ve siyasal profilinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmamız uygulamalı bir araştırmadır. Bu çevrede kavramsal çevrede göç, düzensiz kentleşme, gecekondu, marjinal kesim ve işportacılık kavramları temel alındı. Amacımıza ulaşmak için Mersin'deki işportacılardan veriler elde edildi. Verileri elde etmek için basit tesadüfi örneklem tekniğine göre seçilen 100 işportacıya anket uygulandı. Araştırmamızın sonucunda işportacıların büyük bir çoğunluğunun gelir ve eğitim düzeylerinin düşük olduğu, 1980' den sonra kente göç ettiği ve geri dönme eğiliminde olmadıkları, yaşadıkları yerden, yaptıkları işten memnun olmadıkları, önemli sorunlarının işsizlik, barınma, kente uyum olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak yaptıktan işle (İşportacılıkla) ilgili en temel sorunlarının çalışma yerlerinin olmaması ile, yaptıkları işin yasalar çerçevesinde belirsizliği (özellikle zabıtaların tutumu) dir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The main aim of this study is to analyse peddlers from sociological point in an urban area, Mersin. In this research socio-economic, cultural and political of the peddlers in Mersin has been shown. Our work is an applicational research. In this area conceptual framework is included in migration, urbanization in a bad order, the gecekondu, marginal sector and peddling have been taken as basic concepts. To achieve the aim, data has been taken from peddlers in Mersin. To collect the date, 100 peddlers have been choosen according to simple random sample technigue. As a result of the research, it has been found that most of the peddlers have low earnings and education, and migrated after 1980, and they do not want to return back. They are not happy with their living conditions and jobs. Their main problems are unemployment, shelter, and adaptation to the city. In addition to all these, the basic problems about their jobs (peddling) are that they do not have a base for work and uncertain lows about their work (especially attitude of the local police).