Oktay Ekşi ve gündemi
Oktay Ekşi and his agenda
  1. Tez No: 63464
  2. Yazar: RECEP ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP KEMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Hürriyet Gazetesi başyazarı Oktay Ekşi'nin yazılan çözümlenildi. 1990-1995 yıllan arasındaki her bir günlük makale, önceden belirlenen kategorilere göre ayrımlandı. Bu kategoriler; siyaset, hukuk, ekonomi, terör, eğitim, bürokrasi, demokrasi, laiklik, sivil toplum örgütleri, basın, güvenlik güçleri, insan- kültür-çevre ve kişiler' den oluşmaktadır. Günlük makalelerin bu kategorilere göre dağılım oranı belirlendi. Bununla birlikte, yazarın bu kategorilere giren yazılarında ilgili konuyu ele alışı, değerlendirişi ve yaklaşım biçimi de tartışıldı. Oktay Ekşi'nin beş yıllık günlük yazılarının toplamı 1998'dir. İlk sırada 1111 gün ile siyaset kategorisine giren yazılar gelmektedir. İkinci sırada 225 gün hukuk kategorisindeki yazılar gelirken, bunu 143 gün ekonomi, 110 gün terör ve 76 gün basın kategorisine giren yazılar izlemektedir. Diğer kategoriler bir birine yakın oranda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work editor-in-chief Oktay Ekşi 's articles have been analysed. Every written dailly article between 1990-1995 have been categorized according to a system. The categories consist of politics, laicism, civilion society orgenisatrons, the press, the security forces, human-culture - environment and people. The distributation rote of dailly articles have been determined for those categories. At the same time, how the author's articles which are in categories have been tackled, evaluated and epproached have been discussed. The total number of Oktay Ekşi' s dailly articles in five year is 1998. Politics comes first in his articles with the number of 1 1 11. Law takes the second place with the number of 143. Later terror takes the place with 1 10. And the last the press takes the position with 76. Other categories follow each other very closely.