Chlamydia pneumoniae ile aterosklerotik kalp hastalıkları arasındaki ilişki
The relationship between chlamydia pneumoniae and atherosclerotic heart diseases.
  1. Tez No: 634638
  2. Yazar: AYDIN AYDINLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada; Chlamydia pneumoniae, infeksiyonunun serolojik tanısında kullanılan IgA, IgM ve IgG antikorlarının, enzim-immonassay (EIA) ve mikro immün floresan mikroskopi (MIF) yöntemleri ile saptanarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Aterosklerotik kalp hastalığı tanısı konulan 71, kontrol grubu olarak 20 olmak üzere toplam 91 hasta çalışmaya alındı. Chlamydia pneumoniae'ye karşı oluşan IgA, IgM ve IgG antikorları EIA ve mikro-immunofloresans (MIF) yöntemleri ile saptandı. Chlamydia pneumoniae IgM pozitifliği EIA ve MIF yöntemlerinin her ikisi ile %12; IgA pozitifliği EIA yöntemi ile %52, MIF yöntemi ile % 44; IgG pozitifliği ise EIA yöntemi ile %85.3, MIF yöntemi ile %45.3 olarak saptandı. Kronik C. pneumoniae infeksiyonunun serolojik tanısında EIA'in cinse özgül olması nedeni ile uygun olmadığı, türe özgül yeni ticari kitlere gereksinim olduğu sonucuna ulaşıldı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate enzyme-immunoassay EIA and microimmun fluorescein (MIF) test in the detection of IgA, IgM and IgG antibodies in the serological diagnosis of C. pneumoniae infection. Seventy-one patients, diagnosed as atherosclerotic heart disease and 20 patients as control group, totally 91 patients, were studied. ImmunglobulinA, IgM and IgG antibodies against C. pneumoniae were detected by EIA and micro-immunflorescence (MIF) methods. Chlamydia pneumoniae IgM positivites were 12% with both of EIA and MIF; IgA positivities 52% with EIA and 44% with MIF; IgG positivities 85.3% in with EIA and 45.3% with MIF. It was concluded that, because of EIA is genus-specific, new species-specific commercial kits are needed for the serological diagnosis of chronic C. pneumoniae infection.