Ahkâm ayetleri çerçevesinde Türkiye ve Endonezya Diyanet İşleri Başkanlıklarının yayınladıkları tefsirlerin karşılaştırılması
The comparison of Turkey's and Indonesia's Religious Affairs Directorate tafsirs in the context of Ahkam verses
  1. Tez No: 634680
  2. Yazar: AENI NAHDIYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kur'ân üzerindeki çalışmalar asla durgun değildir. Türkiye ve Endonezya Diyanet İşleri Başkanlıkları tarafından derlenip yayınlanan Kur'ân Yolu ve Al-Quran dan Tafsirnya adlı tefsir eserleri son zamanlarda ortaya çıkan çağdaş tefsirlerin güzel örnekleri olarak sayılabilir. Türkiye'deki müslüman nüfusun çoğunluğu Sünni Hanefi mezhebine bağlı ve Endonezya'daki müslüman nüfusun çoğunluğu Sünni Şafii mezhebine bağlıdır. Bu nedenle, bu araştırmanın temel konusu, ahkâm ayetleri çerçevesinde Türkiye ve Endonezya Diyanet İşleri Başkanlıklarının yayınladıkları tefsirlerinin karşılaştırılmasının önemini ortaya koymaktadır. Bu araştırma çok önemlidir çünkü, ikisi arasındaki farkları tanımayı amaçlar, böylece gruplar arasında karşılıklı bir anlayış olur ve kişisel ya da grup görüşlerinin en doğru olduğu konusunda karşılıklı bir gerekçe yoktur. Çalışmamızı sınırlandırmak amacıyla genel olarak Kur'ân-ı Kerim'de var olan ahkâm konularından bahsedeceğiz. Abdul Vahhap Hallaf'ın metodunda olduğu gibi Kur'ân'ın iki ana ahkam konusu olan ibadet ve muamelat hükümlerini içeren ayetleri ele alarak, Kur'ân Yolu ve Al-Quran dan Tafsirnya tefsirlerinin karşılaştırmasını yaptık. Ve sonuç olarak her iki tefsirde, Şafi'i ve Hanefi mezhepleri arasındaki farklılıklar, hem ibadet ayetlerinde hem de muamelat ayetlerinde yorumun içeriğini etkilemektedir. Fakat, hem Kur'ân Yolu tefsirinde hem de Al-Quran dan Tafsirnya tefsirinde ayetler yorumlanırken belli bir mezhebe eğilim gösterilmemiştir. Anahtar kelimeler : Kuran Yolu, Al-Quran dan Tafsirnya, Ahkâm ayetleri.
Özet (Çeviri)
Studies on the Qur'an are never stagnant. Turkey and Indonesian Ministry of Religious Affairs compiled and published by the Kuran Yolu and Al-Quran Tafsirnya works as a good example of the contemporary tafsir. The majority Sunni Muslim population in Turkey is connected to the Hanafi and Shafi'i as majority Sunni Muslim population in Indonesia. Therefore the main subject of this research is the comparison of Turkey's and Indonesia's religious affairs directorate tafsirs in the context of ahkam verses. This research is very important because it aims to recognize the difference between the two, so there is a mutual understanding between the groups and no mutual justification for the most correct personal or group views. In order to limit our work, we will talk about the issues of the ahkam verses that exist in the Qur'an in general. As in the method of Abdul Vahhap Hallaf, we made a comparison of that tafsirs by examining the verses containing the provisions of ibadet and muamelat, which are the two main issues of the Qur'an. As a result, in both tafsir, the differences between the Shafi and Hanafi sects affect the content of the interpretation in both the ibadat verses and muamalat verses. However, while interpreting the verses in both tafsir, there was no tendency towards a certain denomination. Keywords : Kuran Yolu, Al-Quran dan Tafsirnya, Ahkam verses.