2000 sonrası Türkiye'de toplumcu belediyecilik politikalarının değerlendirilmesi: Ovacık Belediyesi örneği
Evaluation of socialist municipalism policies after 2000 in Turkey: The case of Ovacık Municipality
  1. Tez No: 634681
  2. Yazar: ENGİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY BAYRAMOĞLU ÖZUĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Toplumcu belediyecilik, 19. yüzyılda kapitalizmin kentsel yaşamda ve emek süreçlerinde yarattığı eşitsiz ve sağlıksız yaşam koşullarına karşı Avrupa'da işçi sınıfının mücadelesi sonucu ortaya çıkmış bir belediyecilik akımıdır. İngiltere ve İskoçya'daki belediye sosyalizmi örnekleri, anılan yüzyıldaki ilk toplumcu belediyecilik deneyimleridir. 1917 yılında Rusya'da gerçekleşen Sovyet Devrimi sonrası devrimci ve reformist sosyalizm ideolojileri öncülüğünde gelişen toplumcu belediyecilik akımı, Birinci Dünya Savaşı sonrasında“Küçük Moskovalar”; İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra“Yerel Marksizm”, 1968 gençlik hareketinin etkisiyle“Yerel Sosyalizm”örnekleri ile 1980'li yıllara kadar devam etmiştir. 1980 sonrası reel sosyalizm deneyimlerindeki gerileme ve neoliberal kapitalizmin bütün dünyada güçlenmesine paralel olarak toplumcu belediyeciliğin gücü ve etki alanı da giderek zayıflamıştır. Türkiye'de toplumcu belediyeciliğin ilk örnekleri, 1973 yerel seçimleri sonrası İstanbul, Ankara ve İzmit Belediyeleri'nin politika ve uygulamaları ile başlamıştır. Dönemin sağ siyasal iktidarının özellikle CHP'li belediyeler üzerindeki baskı politikaları sonucu anılan üç büyükşehirdeki Belediye Başkanları; üretici, kaynak yaratıcı, tüketim düzenleyici, demokratik katılımcı, birlikçi-bütünlükçü politikalar uygulayarak“yeni belediyecilik hareketinin”temel ilkelerini yaratmışlardır. Söz konusu ilkelere dayalı olarak gelişen toplumcu belediyecilik akımı 1977 yerel seçimleri sonrasında da devam ettirilmeye çalışılmıştır. CHP'li belediyelerin yanında 1979 yılında Fatsa'da başlayan ve 8 ay süren belediyecilik süreci, toplumcu belediyeciliğe yönelik bir diğer önemli örnektir. 1980 askeri darbesi sonrası Türkiye'de toplumsal muhalefet büyük oranda ortadan kaldırılmış, toplumcu belediyecilik örnekleri sona erdirilmiş ve bu tarihten günümüze kadar süren neoliberal belediyecilik dönemi başlamıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde ise yerel seçimlerde bazı ilçe belediyelerinin sol-sosyalist örgütler tarafından kazanılması sonrasında, toplumcu belediyecilik kavramı sol kesimler tarafından tekrardan tartışılmaya başlamıştır. Fakat sol örgütlerin yönetiminde olan belediyelerden hiçbirinin uygulamaları 2014-2019 yılları arası Ovacık Belediyesi'ninkiler kadar ülkede ses getirmemiştir. Bu Tez'in amacı Ovacık Belediyesi'nin siyasal-yönetsel, sosyo-kültürel, ekonomik, şehircilik ve çevre politikalarını toplumcu belediyecilik anlayışı çerçevesinde değerlendirerek, 2000 sonrası Türkiye'de toplumcu belediyeciliğin gerçekleşme koşullarını tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The tendency known as“Socialist Municipalism”a certain way of administering local government, appeared in 19th century Europe, as a result of working-class struggle against the unjust and unhealthy living conditions which marked both urban life and the production process. Several examples of municipal socialism in England and Scotland stand as the first“socialist municipalism”experiences of the 19th century. The tendency towards“socialist municipallism”kept developing under the influence of both revolutionary and reformist socialist ideologies in the era following the 1917 Soviet Revolution in Russia. This led to the emergence of“Little Moscows”in the aftermath of the First World War,“Local Marxism”following the Second World War, and later“Local Socialism”influenced by the 1968 youth movement; this was a trend which continued into the 1980's. During the 80's, however, as“actually existing socialisms”stagnated and neoliberal capitalism gained strength across the globe, the scope and influence of“socialist municipalism”started to decrease. The first examples of“socialist municipalism”in Turkey were the policies and practices adopted by the İstanbul, Ankara and İzmit municipalities following the 1973 local elections. In response to the repressive measures of the right-wing administration of the time, which primarily targeted CHP municipalities, the three aforementioned metropolitan municipalities implemented policies which were directed at creating funds and regulating consumption, and were based on democratic participation, unity and inclusivity. Thus, they created the basic principles of the“new municipal movement.”The“socialist municipalism”current, which developed on the basis of such principles, persisted after the 1977 local elections. Apart from the CHP municipalities, another important example of“socialist municipalism”during this period was the municipal process which started in Fatsa in 1979 and lasted for 8 months. After the 1980 military coup in Turkey, social dissent was largely supressed, examples of“socialist municipalism”were brought to an end, and the period of neoliberal municipal administration began, continuing into the present. In the 2000's, as some district municipalities elected representatives of left-wing/socialist organisations, the concept of“socialist municipalism”became a subject of discussion once again in some left-wing circles. However, none of the left-wing municipalities during this period has had a country-wide impact as the 2014-2019 Ovacık Municipality. This dissertation aims to evaluate the political/administrative, socio-cultural, economic, urban, and environmental policies of the Ovacık municipality through the framework of“socialist municipalism”and thereby discuss the conditions of actualisation for“socialist municipalism”in post-2000's Turkey.