Mukâtil B. Süleyman ve İsmail Hakkı Bursevî tefsirlerinin mukayesesi (ahkam ayetleri çerçevesinde)
  1. Tez No: 505649
  2. Yazar: ŞAMİL AŞBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hayatımızın rehberi olan Kur'ân tarih boyunca muhatapları tarafından çeşitli şekillerde anlaşılan bir kitaptır. Bizde bu çalışmamızda H.I. asırda yaşamış olan Mukâtil b.Süleymân ve H.XI. asırda yaşamış olan İsmail Hakkı Bursevî'nin ahkâm ayetlerini nasıl ele aldığını karşılaştırmaya çalıştık. Çalışmamız giriş,birinci bölüm ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Mukâtil ve Bursevî'nin hayatları ve yaşadıkları dönemler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Birinci bölümde Mukâtil ve Bursevî'nin Kur'ân'daki ahkâm ayetlerinin muamelatla ilgili olan yorumlarını ele aldık. Sonuç bölümünde ise Mukâtil ve Bursevî'nin tefsir yöntemleri ve Kur'ân'ın çeşitli şekillerde anlaşılmasının sebepleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The guide of our lives Quran is a book that is understood in various types by its interlocutors throughout the history.In this work,we tried to compare how Mukâtil b.Süleymân,who lived in H.I. century and İsmail Hakkı Bursevî, who lived in H. XI. century ,handled ahkâm verses.Our work consist of three sections,introduction,first section is and conclusion.In the introduction section we tried to give information about the lives and the periods Mukâtil and Bursevî lived in.In the introduction section we handled the interpretation abaout the treatment of Mukâtil and Bursevî's Ahkâm verses in Quran.In the result section we tried to give information about the commentary methods of Mukâtil and Bursevî and the reasons of understanding of Quran in different forms.