Sosyal medya reklamcılığında haksız rekabet
Unfair competition in social media advertising
  1. Tez No: 634698
  2. Yazar: HAYRİYE DİLARA ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. HALİL ALİ DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Reklamcılık, Law, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Günümüzde, alıcı ile satıcı arasındaki mesafenin artmasıyla ve e-ticaretin yaygınlaşmasıyla, tüketiciler satın almak istedikleri ürünü ya da hizmeti yakından inceleme imkanı bulamamakta, satın alma kararını uzaktan vermek durumunda kalmaktadırlar. Bu durumda reklamlar önem kazanarak tüketicilerin ekonomik davranışlarını yönlendiren en önemli etken olmaktadır. Dolayısıyla reklam, rekabette kullanılan en etkili araçlardan biri olduğundan, haksız rekabet hukuku alanında sık sık inceleme konusu olmuştur. Bizim çalışmamızda ise, sosyal medyada kullanılan reklamcılık yöntemlerinin haksız rekabet ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, reklamcılıkta yeni bir mecra olarak kullanılan sosyal medyanın sebep olduğu ihlalleri haksız rekabet hükümleri çerçevesinde değerlendirmektir. Çalışmanın konusunu ise sosyal medyada en sık karşılaşılan ve haksız rekabete sebep olan reklamcılık yöntemleri oluşturmaktadır. Bu sebeple çalışmada, haksız rekabet hukukunun reklamlara ilişkin bütün düzenlemeleri kapsamında sosyal medya reklamları incelenmemiş, bunun yerine sosyal medya reklamcılığında kullanılan yöntemler haksız rekabet hukuku bakımından incelenmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada, örneğin, iltibas; tedarik fiyatının altında satışa sunmak ve bunu reklamlarda özellikle vurgulayarak yeteneği hakkında yanıltmak; tüketici kredilerine ilişkin kamuya yapılan ilanlarda unvanını açıkça belirtmemek gibi haksız rekabet halleri özelinde sosyal medya reklamlarının içeriği ele alınmamıştır. Bu tür haksız rekabet halleri geleneksel reklamlar aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi, internet ve sosyal medya reklamları aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Bu yönden sosyal medya reklamlarının incelenmesi geleneksel reklamlardan farklılık doğurmayacaktır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde reklam, reklam mecrası olarak internetin kullanılması, diğer bir ifadeyle internet reklamcılığı ve bunun içinde yer alan sosyal medya reklamcılığı ele alınmış olup, bu konulara ilişkin temel kavramlar açıklanmıştır. İnternet reklamcılığında en sık karşılaşılan reklamcılık yöntemlerine yer verilmiştir. Sosyal medyayı oluşturan platformlardan olan sosyal ağlar, bloglar, vikiler, podcastler, forumlar, sanal dünyalar ve mikrobloglar açıklanmış, sosyal medyada sıkça karşılaşılan pazarlama türleri ve tercih edilme nedenleri hakkında bilgi verilmiştir. Sosyal medyayı oluşturan birçok platform vardır ve her gün bunlara yeni internet siteleri ve mobil uygulamalar eklenmektedir. Bu nedenle, sosyal medya platformlarının kategorize edilmesinin sistematik bir yolu yoktur. Birinci bölümde incelenen sosyal medyadaki pazarlama türleri, ikinci bölümde“Sosyal Medyada Haksız Rekabete Sebep Olan Başlıca Sosyal Medya Reklamcılığı Yöntemleri”başlığı altında ele alınan sosyal medya reklamcılığı yöntemleri ile eşleştirilerek açıklanmıştır. Birinci bölümde yer alan sosyal medya reklamcılığının tercih edilme nedenleri, ikinci bölümde yer alan sosyal medya reklamcılığı yöntemleri özelinde incelenmiştir. İkinci bölümde sosyal medya reklamcılığının haksız rekabet ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Bu kapsamda öncelikle, genel olarak reklamların haksız rekabet hukuku ile olan ilişkisi açıklanmış, daha sonra haksız rekabete sebep olabileceği tespit edilen sosyal medya reklamcılığı yöntemleri incelenmiştir. Bu bölümde yer alan sosyal medya reklamcılığı yöntemlerine (çevrimiçi davranışsal reklamcılık uygulamaları, etkileyici pazarlaması, viral reklamlar ve sosyal medyada yer alan ifade ve yorumlar) ait genel bilgiler verilerek, haksız rekabet ile olan ilişkileri açıklanmıştır. İnternet reklamlarının küresel niteliği de göz önüne alınarak, bu alanda farklı hukuk sistemleri içerisinde yer alan düzenelemelere ve yargı kararlarına da yer verilmiştir. Sosyal medyadaki reklamcılık yöntemlerinden olan çevrimiçi davranışsal reklamcılık ve bunun özelinde çevrimiçi sosyal ağ izleme yöntemi iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamasını kullanıcıların sosyal medyadaki hareketlerinin izlenmesi ve bu izleme sonucu toplanan bilgilerin analiz edilmesi, ikinci aşamasını ise analiz edilen veriler ışığında kullanıcılara reklam gösterilmesi oluşturmaktadır. Çevrimiçi davranışsal reklamcılık faaliyetlerinde kullanılan ve hedeflemeyi mümkün kılan algoritmalar, bu çalışmada kapsam dışında bırakılmıştır. Hem kullanıcılardan bilgi toplama aşamasında hem de toplanılan bilgiler doğrultusunda reklam gösterilmesi sırasında haksız rekabete sebep olabilecek uygulamalar açıklanmıştır. İnternet ortamının çok sayıda kişinin bir araya gelmesine olanak tanıması geniş kitleler arasında ağızdan ağıza (word of mouth) iletişimin kurulmasına sebep olmuştur. Birçok sosyal paylaşım platformunda tüketiciler tarafından bırakılan yorumlara rastlamak mümkün hale gelmiş, hatta yalnızca tüketicilerin ürün ve hizmetler hakkında görüş ve tecrübelerini paylaştıkları platformlar oluşturulmuştur. Ağızdan ağıza iletişimin gücünü kullanmak isteyen işletmeler, o ürün ya da hizmet hakkında tecrübe sahibi tüketiciler oldukları izlenimi yaratarak, sahte ya da takma isimlerle çeşitli platformlara yorumlar bırakmaktadırlar. Diğer bir gizli pazarlama yönteminde ise işletmeler, kendilerini işletmeyle bağı olmayan sıradan tüketiciler olarak göstermek yerine, internet ortamında insanları etkileme gücü olan kişileri seçerek bu kişilerden ürün ya da hizmetleri hakkında yorum yapmalarını istemektediler. İkinci bahsedilen yöntem etkileyici pazarlaması olarak da anılmaktadır. Etkileyici pazarlaması başlığı altında sosyal medyada sıkça karşılaşılan, ticari niteliği gizlenen reklamlar yer almaktadır. Neredeyse tüm hukuk düzenlerinde yer alan gizli reklam yasağı da bu kapsamda ele alınmıştır. Diğer sosyal medya reklamcılığı yöntemlerinden olan viral reklamlar ve tüketici yorumları da bu konu ile ilgilidir. Bu başlıklar altında da gizli reklam yasağına yer verilmiştir. Sosyal medyada yer alan yorumların reklamcılık faaliyetlerinde kullanılması ve bununla ilişkili olarak“tanıklı reklamlar”açıklanmıştır. Sosyal medyada yer alan yorumların içeriğinin haksız rekabete yol açması da incelenmiştir. Üçüncü bölümde, sosyal medyadaki haksız rekabete yol açan reklamcılık yöntemleri Türk haksız rekabet hukuku kapsamında ele alınmıştır. Sosyal medya reklamcılığında kullanılan yöntemler, Türk Borçlar Kanunu madde 57'de yer alan haksız rekabet hükmü, Türk Ticaret Kanunu madde 54/2'de yer alan haksız rekabete ilişkin genel hüküm ve madde 55'de sayılan haksız rekabet halleri kapsamında değerlendirilmiştir. Doktrindeki çoğunluk görüşü doğrultusunda, Borçlar Kanunu'nda yer alan haksız rekabet hükmünün, Türk Ticaret Kanunu'ndaki haksız rekabet hükümleri karşısında uygulama alanı bulamayacağı sonucuna ulaşılmış olup, Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan haksız rekabet hükümlerine göre inceleme yapılmıştır. Sosyal medya reklamcılığında kullanılan yöntemlerin hangi durumlarda, Türk Ticaret Kanunu madde 54/2'de yer alan, haksız rekabet hükümleri arasında genel hüküm niteliğinde olan dürüstlük kuralına aykırı davranış yasağı ve Türk Ticaret Kanunu madde 55'de sayılan haller kapsamında haksız rekabete sebep olacağı açıklanmıştır. Bu tür reklamcılık yöntemlerinin özellikle, Türk Ticaret Kanunu madde 55/1-a2 hükmü ile 55/1-e hükmü kapsamında haksız rekabete sebep olabileceği belirtilmiştir. Sosyal medyada sıkça karşılaşılan ifadeler ve yorumlar, Türk Ticaret Kanunu madde 55/1-a1 hükmü kapsamında; çoğunlukla etkileyici pazarlamasında karşımıza çıkan karşılaştırmalı reklamlar ise, Türk Ticaret Kanunu madde 55/1-a5 kapsamında incelenmiştir. Reklamların ve haksız rekabet hükümlerinin tüketici hukuku ile olan yakın ilişkisi sebebiyle, haksız rekabet hükümleri ile tüketiciyi koruyan hükümler arasındaki ilişki açıklanmıştır. Türk Ticaret Kanunu madde 55/1-a8'de yer alan saldırgan satış yöntemlerine ilişkin hükmün gerekçesinde, bu hükmün reklamları kapsamadığı ifade edildiğinden, sosyal medya reklamlarının bu hükmün kapsamına alınıp alınamayacağı incelenmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun madde 61'de ticari reklam, madde 62'de ise haksız ticari uygulamalar düzenlenmiştir. Bunun dışında Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği'nde de reklamlara ve haksız rekabete ilişkin hükümler yer almaktadır. Çalışma kapsamında yeri geldikçe bu hükümlere de yer verilmiş olup, bunların reklamlar ve haksız rekabet hükümleri ile olan ilişkisine değinilmiştir. Reklamcılık faaliyetleri ifade özgürlüğü kapsamında anayasa ile güvence altına alınmıştır. Bu sebeple sosyal medyadaki reklamcılık faaliyetleri ile ifade özgürlüğü ve bu özgürlüğün sınırları arasındaki ilişki de çalışma kapsamında ele alınmıştır. Sosyal medyadaki reklamcılık faaliyetlerinin kişilik haklarına saldırı teşkil etmesinin de mümkün olduğu tespit edilmiştir. Reklamların hukuka uygunluk denetimi Reklam Kurulunun görevidir. Bu denetim ise dengeli şekilde, diğer bir ifadeyle yeterince etkili fakat aşırıya kaçılmadan yapılmalıdır. Reklam Kurulunun yapısına ve kararlarına getirilen eleştiriler ışığında, Reklam Kurulunun kararları ve uyguladığı müeyyideler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, haksız rekabetten doğan hukuki sorumluluk ele alınmıştır. Haksız rekabet dolayısıyla dava açabilecek kişiler (rakipler, müşteriler, mesleki ve ekonomik birlikler, sivil toplum kuruluşları, kamusal nitelikteki kurumlar) haksız rekabete sebep olan sosyal medya reklamları sebebiyle tespit, men, ortaya çıkan haksız maddi durumun ortadan kaldırılması davaları ile maddi ve manevi tazminat davalarını sorumlu kişilere karşı açabilirler. Haksız rekabete sebep olan sosyal medya reklamcılık faaliyetleri sebebiyle reklam verenin, reklam ajanslarının, internet kullanıcılarının, mecraların (sosyal medya platformlarının), bilişim kuruluşlarının ve özellikle Türk Ticaret Kanunu'nda ilk defa düzenlenen hizmet sağlayıcıların hangi şartlar altında sorumlu olabilecekleri açıklanmıştır. Hizmet sağlayıcının sorumluluğu, hizmet sağlayıcıların faaliyet alanlarına göre ayrılarak incelenmiştir. Türk Ticaret Kanunu'nun 61. maddesinde haksız rekabet sebebiyle talep edilebilecek ihtiyati tedbirler de özel olarak düzenlenmiştir. Haksız rekabete sebep olan reklamlar açısından ihtiyati tedbir talepleri önem taşımaktadır. Haksız rekabetten doğan hukuk davaları, tarafların tacir olup olmamasına veya uyuşmazlığın ticari işletme ile ilgili bulunup bulunmadığına ya da alacağın veya borcun kaynağına bakılmaksızın ticari davadır ve görevli mahkeme ticaret mahkemesidir. Ancak tüketiciler tarafından haksız rekabete dayalı olarak açılan davalarda tüketici mahkemesinin mi yoksa ticaret mahkemesinin mi görevli olacağı hususu tartışmalıdır. Reklamın, özellikle internet reklamlarının dünyanın her yerine ulaşabilmeleri mümkündür. İnternet reklamlarının bu evrensel niteliği karşısında, çalışmanın beşinci bölümünde internet reklamlarına ilişkin milletlerarası özel hukuk düzenlemeleri ele alınmıştır. Milletlerarası özel hukuk bahsi, uygulanacak hukuk ile milletlerarası yetki başlıkları altında ikiye ayrılarak incelenmiştir. Öncelikle yabancılık unsuru taşıyan haksız rekabet uyuşmazlıkları bakımından uygulanacak hukuk ele alınmıştır. Bu tür uyuşmazlıklar hakkında genel olarak piyasası etkilenen ülke hukuku uygulanmaktadır. İnternet reklamları söz konusu olduğunda ise birden fazla piyasası etkilenen ülke söz konusu olacağından, uyuşmazlığa uygulanabilecek birden fazla ülke hukukunun bulunması sorunu ile karşılaşılmaktadır. Bu kapsamda mevcut bağlama kuralının bu tür uyuşmazlıklara nasıl uygulanacağı ve önerilen alternatif bağlama kuralları tartışılmıştır. İnternetin küresel niteliği, internet reklamlarından kaynaklanan uyuşmazlıklarda hangi ülke mahkemelerinin yetkili olacağı hususunda da tartışmalara yol açmıştır. Haksız rekabet, haksız fiilin özel bir görünüm şekli olduğundan, haksız fiillere ilişkin yetki kuralları haksız rekabet için de geçerlidir. Bu sebeple, fiilin gerçekleştiği ya da zararın doğduğu ya da doğma ihtimalinin olduğu yer mahkemelerinin, milletlerarası yetkiye sahip oldukları genel olarak kabul edilmektedir. Ancak bu kuralın internetten kaynaklanan uyuşmazlıklar için uygulanması durumunda, haksız rekabete sebep olan reklamın görüntülendiği tüm ülkelerin mahkemelerinin yetkili olması, yani neredeyse dünyanın her yerindeki ülke mahkemelerinde yetki tesis edilmesi söz konusu olacaktır. İnternet reklamlarından kaynaklanan uyuşmazlıklarda, uyuşmazlıkla daha sıkı bağlantılı olan yeri tespit etmek oldukça güç olup, internet bakımından milletlerarası yetki meselesi henüz netlik kazanmamıştır.
Özet (Çeviri)
As the distance between the buyer and seller has grown and e-commerce has become widespread, consumers are unable to find the opportunity to closely inspect the product or service they would like to buy, and they have to give purchasing decisions remotely. In this case, advertisements gain importance and become the key factor leading the economic behaviors of consumers. Since the advertisement is one of the most effective tools in competition, it has often been studied in respect of unfair competition law. The relationship between advertising methods used in social media and unfair competition is addressed in this study. This study aims to discuss the breaches caused by social media as a new platform used in advertising within the framework of the provisions of unfair competition. The most common advertising methods causing unfair competition is the subject of this study. For this reason, social media advertisements were not examined within the scope of all advertisement-related regulations of unfair competition law but rather methods used in social media advertising were analyzed concerning unfair competition law. Therefore, in this study, the content of social media advertisements was not discussed under all of the unfair competition examples such as causing confusion; offering goods or services below the cost prices and especially highlight this offer in the advertisements, thus making customers misleading in his/her capacity; omitting, in public announcements in the field of consumer credit, to indicate his/her trade name. These examples of unfair competition can either be occurred through traditional advertisements or the Internet and social media advertisements. The study of social media advertisements in this respect will not create a difference from traditional advertisements. This study consists of five sections. In the first section, advertisement, the use of the Internet as an advertising platform, in other words, online advertising and social media advertising included within online advertising were discussed and relevant basic concepts were explained. The most common advertising methods in Internet advertising were addressed. Social networks, blogs, wikis, podcasts, forums, virtual worlds, and microblogs among the social media platforms were explained and information was presented about the common types of marketing in social media and the reasons for preferring them. Since social media consists of a limitless number of websites and mobile applications with many emerging platforms that arose almost every day, there is no systematic way to categorize them. Types of marketing discussed in the first section were explained in the second section by matching with the social media advertising methods covered under the title“Main Social Media Advertising Methods Causing Unfair Competition in Social Media”. The reasons for preferring social media advertising mentioned in the first section were also stated within the framework of social media advertising covered in the second section. Social media advertising's relationship with unfair competition was discussed in the second section. In this respect, the relationship between unfair competition and advertisements, in general, was explained and then social media advertising methods found to be causing unfair competition were examined. General information was given regarding the social media advertising methods (online behavioral advertising practices, influencer marketing, viral advertisements, and the statements and comments in social media) and their relationship with unfair competition was highlighted. Regulations and judicial decisions in different legal systems in this field were also addressed considering the global nature of Internet advertisements. Online behavioral advertising and related online social network monitoring method consist of two stages. The first stage consists of monitoring users' activities in social media and analyzing the data collected as a result of this monitoring, and the second stage is showing ads to users in the light of the analyzed data. Algorithms enabling targeting were excluded from the study. Applications that could cause unfair competition both during user data gathering and during the display of an advertisement in line with the gathered data were explained. Internet environment allows the gathering of many people, leading to the establishment of word-of-mouth communication amongst large groups of people. It has become possible to run into comments left by consumers on several social networking platforms. Moreover, exclusive platforms have been founded to allow consumers to share their comments and experiences about products and services. Companies willing to benefit from the power of word-of-mouth give the impression that they are experienced consumers of a certain product or service and leave comments on various platforms with fake names or nicknames. Apart from showing themselves as ordinary customers with no connection to the company, companies sometimes select those having the power to influence people and ask them to comment on their products or services as another undercover marketing method. This second method is also called as influencer marketing. Common advertisements in social media with concealed commercial content were covered under the title of influencer marketing. Prohibition of surreptitious advertising which takes place in almost all countries' legal arrangements was also covered within this scope. Viral advertisements and consumer comments are also related to this topic, the prohibition of surreptitious advertising was also mentioned under these titles. Utilization of the comments on social media in advertising activities and related“testimonial advertisements”were explained. It was also discussed, how the content of social media comments led to unfair competition. Advertising methods causing unfair competition on social media were discussed in the third section within the framework of the Turkish unfair competition law. The methods used in social media advertising were considered within the scope of the provision on unfair competition in Article 57 of the Turkish Code of Obligations, the general clause on unfair competition in Article 54/2 of the Turkish Commercial Code, and the list of unfair commercial practices in Article 55. In line with the majority opinion in doctrine, it was concluded that the unfair competition clause in the Code of Obligations would find no area of application because of the provisions on unfair competition in the Turkish Commercial Code. Thus, this study was made based on the unfair competition provisions in the Turkish Commercial Code. The explanation was made about the cases where the methods used in social media advertising would cause unfair competition within the framework of the general clause in Article 54/2 and the list of the examples of the unfair competition in Article 55 of the Turkis