Sosyal medya reklamcılığında kültürel faktörlerinin rölü: Cibuti telekom ve türk telekom örneklerinin karşılaştırılması
The role of cultural factors in social media advertising: Comparison of djibouti telecom and türk telecom cases
- Tez No: 836701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİYE DURİYE GAMZE CILIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
21. yüzyılda teknolojinin gelişmesi, dünya genelinde tüketiciler ve işletmeler arasında çeşitli sosyal medya platformlarının yaygın olarak kullanılmasına yol açmış, bu da sosyal medyada sınırların ötesinde, reklamların nasıl yapıldığına yönelik farklı karşılaştırılabilecek reklam sayısının artmasına neden olmuştur. Günümüzde dijital teknolojiler hayatın hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. Dijitalleşen toplumda, sosyal medya önemli bir iletişim rolü üstlenmiştir. Bu araştırma, pazarlamanın ilgi çekici konularından biri olan sosyal medya reklamcılığında kültürel faktörlerin rolüne dayanmaktadır. Günümüzde reklamlar önem kazanmakta ve tüketicilerin ekonomik davranışlarını yönlendiren en önemli faktör haline gelmektedir. Bu nedenle reklam, ürün bilinirliğini ve tutundurmayı artırmada en güçlü stratejilerden biri olduğu için üzerinde sıklıkla çalışılan konulardan biridir. Çalışmanın amacı, farklı kültürel yapılara sahip ülkelerde faaliyet gösteren Cibuti Telekom ve Türk Telekom'un sosyal medya reklamlarına yönelik tüketici algısının karşılaştırılmalı olarak incelenmesidir. Bu çalışmada Cibuti Telekom ve Türk Telekom'un sosyal medyada reklamlarının tüketici algısının karılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda her iki şirketten hizmet alan 200'er kişi olmak üzere toplum 400 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamınsa SPSS 22.0 programı aracılığıyla analiz edilerek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuçlar farklı ülkelerdeki katılımcıların sosyal medya reklam algılarının benzer olduğunu, kültürel faktörlerinde sosyal medya reklam algısı üzerinde benzer etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Tek farklılığın Cibuti örnekleminde erkeklik dişilik boyutu ile bilgilendiricilik boyutu arasında anlamlı bir ilişkinin olmamasıdır.
Özet (Çeviri)
The development of technology in the 21st century has led to extensive use of various social media platforms worldwide among consumers as well as businesses, which has led to an increased number of advertisements on social media across borders, where they may face differences regarding how their advertisement is perceived considering cultures, religions, and traditions.Today, digital technology is used in almost every aspect of life. In today's highly digital society, social media has emerged as an important new communication tool. This research is based on the role of cultural factors in social media advertising, which is one of the interesting topics of marketing. Today, advertisements gain importance and become the most important factor directing the economic behavior of consumers. For this reason, advertising is one of the most studied topics as it is one of the most powerful strategies to increase product awareness and promotion. The aim of the study is to comparatively examine the consumer perception towards social media advertisements of Djibouti Telecom and Türk Telecom, which can operate in countries with different cultural structures. In this study, it is aimed to comparatively examine the consumer perception of advertisements of Djibouti Telecom and Türk Telecom on social media. For the purpose, a questionnaire was applied to 400 peoplein the society, 200 of whom received service from both companies. The obtained data were analyzed comparatively by using the SPSS 22.0 program in the computer environment. The results show that the social media advertising perceptions of participants in different countries are similar and cultural factors have similar effects on social media advertising perception. The only difference is that there is no significant relationship between the masculine and feminine dimensions and the informativeness dimension in the Djibouti sample.