Örgütlerde başarı değerlendirmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri örneği
Performance appraisal in organizations and an application in Turkish Army
- Tez No: 63482
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SADIK ÖNCÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET İnsan kaynaklarının başarım değerlendirilmesi yönetimde en çok tartışılan konulardan biridir ve personelin gelişmesinde önemli bir rol oynar. Ancak başarım değerlendirmesinde henüz geçerliliği, güvenirliliği ve objektifliği tam olan araçlar geliştirilmemiştir. İnsan kaynakları yönetiminde, başarım değerlendirmesinin ana amacı, örgütün başarılı olabilmesi için personelin ortaya koyması gerekli çalışmanın değerini belirlemektir. Her örgüt, türüne ve yapısına göre personeli değerlendirme sonuçlarından hem personelin hem de örgütün gelişmesini ve verimliliğini gerçekleştirecek bilgi ve yararlar sağlamayı amaçlamaktadır Örgütsel etkililik ve verimlilikte en önemli etmenin örgütü oluşturan bireylerin etkililikleri ve verimlilikleri okluğu biçimindeki görüş geniş kabul görmektedir. Örgütteki her bir bireyin daha etkili ve verimli duruma gelmesi sayesinde örgüt de daha fazla etkililik ve verimlilik kapanır. Bu çalışmada, başarım değerlendirmesinin anlamı, amaçları, yararları ve önemi açıklanmış, yöntemleri mukayeseli olarak incelenmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uygulanmakta olan başarım değerlendirme sistemi tanıtılarak gelişmesine katkıda bulunacak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Performance appraisal is one of the most discussed subject in human resource management; and has an important role in personnel development. However, the tools for performance appraisal still has no certain validity, trusty and objectivity. In human resource management, the main purpose for performance appraisal is to evaluate the minumum effort, that personnel should realize in work for success of organization. Organizations would like to use results of performance appraisal for the improvement of their personnel and increase the efficiency according to the structure of their organization. There is a belief of; personnel performance has an important role in the success and performance of the organizations. If personnel peribrmance increases, organizations productivity and performance automatically increases and so this will bring more returns. In this study; the importance and the purpose of performance appraisal have been defined. Besides, the methods of performance appraisal have been examined carefully by comparing with each other. Finally, the performance appraisal of Ta- kish Ai my has been introduced and suggestions for the improvemer.t have been stated. VII