Ötekilerin cumhuriyeti: Necip Fazıl Kısakürek'in başyücelik devlet tasarımı (1943-1952)
The Other's republic: Necip Fazıl Kısakürek's design of başyücelik state (1943-1952)
  1. Tez No: 634852
  2. Yazar: MELTEM SALİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. BİLAL ERDEM DENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışmada Necip Fazıl Kısakürek tarafından yayımlanan Büyük Doğu dergisinin 1943-1952 dönemi incelenmiş ve Necip Fazıl'ın Büyük Doğu ideali adını verdiği teorisi ortaya konmuştur. Çalışmada, üç aşamalı ve sistematik olarak yapılandırılan Büyük Doğu ideali, Başyücelik Devleti odağında değerlendirilmiştir. Büyük Doğu idealinin diğer iki aşaması olan Büyük Doğu Cemiyeti ve İslam İnkılabı da tüm yönleriyle ele alınarak teori, söylemsel ve kuramsal inşasıyla tarihsel koşullar bağlamında analiz edilmiştir. Başyücelik Devleti ve Necip Fazıl'ın savunduğu ideolojinin ve siyasal mücadelesinin teorisi olan Büyük Doğu idealinin çalışmalarda ihmal edildiği görülmektedir. Necip Fazıl bu çalışmada, Büyük Doğu idealinin teorisyeni kimliğiyle ele alınmıştır. Çalışmada, Büyük Doğu idealinin temel olarak Kemalizme ve Cumhuriyet rejimine karşıtlık ekseninde inşa edildiği, Başyücelik Devleti'nin siyasal, toplumsal ve hukuksal yapılanması ve ideolojik söylemiyle dine dayalı alternatif bir rejim tasarımı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on the period of 1943-1952 of Büyük Doğu magazine published by Necip Fazıl Kısakürek and analyses the theory, which is called“the ideal of Büyük Doğu”by him. The study examines the Büyük Doğu ideal that has three stages and is systematically structured with the focus of Başyücelik State. Two other stages of Büyük Doğu ideal, the Büyük Doğu Party and the Islamic Revolution are also discussed with all aspects, and the theory is analysed in terms of discursive and theoretical construction in the context of historical conditions. It is seen that the Başyücelik State and Büyük Doğu ideal, which is the theory of the ideology and the political struggle that Necip Fazıl defended, are neglected in the literature. The present study approaches Necip Fazıl with his identity as the theorist of Büyük Doğu. The present study concludes that the Büyük Doğu ideal is based on opposition to the Kemalism and Republican regime, and the Başyücelik State is a theocratic alternative regime designed with its ideological discourse and political, social and legal structure.