Suriye kökenli öğrencilerin türk eğitim sistemine katılımlarıyla ortaya çıkan yeni durumların okul müdürlerince değerlendirilmesi
Assesment of new situatinos emerging with the participation of Syrian student in the Turkish eduvation system bey school principals
- Tez No: 634853
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaşla birlikte güvenli bir şekilde yaşamlarına devam edebilecekleri yerler arayan Suriyeliler için Türkiye önemli bir sığınak olmuştur. Suriyeliler tarafından Türkiye'nin güvenli bir liman olarak görülmesi Suriye'den gelen insan sayısının her yıl bir önceki yıla göre artmasına neden olmuştur. Türkiye'ye yerleşen Suriyeliler için yaşama tutunabilmek amacıyla zorunlu gereksinimlerini karşılama ihtiyacı kadar, geldikleri yeni yaşam alanlarına uyum önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Yaşama bakış açıları, kültürleri, dilleri ve yaşam biçimleri birbirinden oldukça farklı olan toplumların bir arada yaşam için uyum ve uyumu üzerinde durulması gereken çok önemli bir konudur. Birlikte yaşamayı kolaylaştıracak olan uyumun sağlanmasında en önemli rol eğitime ait olacaktır. Suriyelileri Türk toplumuna uyumunu sağlamanın etmenin en kısa yolu eğitimdir. Hem ailelerin hem de öğrencilerin birlikte eğitilmesi iki toplumun daha hızlı kaynaşmasını sağlayacaktır. Kaynaşmayı sağlayacak, eğitimin liderliğini yapacak olanlar da okulların yöneticileridir. Bu çalışma, Suriyeli öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine katılımlarıyla okullarda ortaya çıkan yeni durumları, okul müdürlerinin bakış açılarıyla tespit etmek ve tespit edilen yeni durumlara getirdikleri önerileri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nitel bir araştırma olup belirlenen amaca ulaşmak için okul müdürleriyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'nın Altındağ ilçesinde görev yapan 41 ilkokul müdürü ve 35 ortaokul müdürü olmak toplam 76 müdür oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Suriye kökenli öğrencilerin Türk eğitim sistemine katılımlarıyla, okul müdürlerinin yönetim süreçleri açısından işlerinin arttığı ve karmaşık hale geldiği, öğretmenler açısından iletişim kuramamaları sonucunda kendilerini yetersiz hissetmeye başlamaları, öğrenciler açısından akran uyumunun olmaması ve akademik başarılarının olumsuz etkilenmesi, veliler yönünden ise kabullenme düzeylerinin düşük olması araştırmanın öne çıkan sonuçları olmuştur. Öne çıkan bu sonuçlara kurallı bir sistemin kurulması, öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmesi, öğrencilerin bir arada uyum içerisinde eğitim almaları için gerekli tedbirlerin alınması ve velileri bir araya getirecek etkinlikler düzenlenerek kaynaşmanın sağlanması hususları da öneri olarak dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the civil war that began in Syria in 2011, Turkey has been an important refuge for Syrians seeking places where they can live safely. Turkey's being seen as a safe haven by Syrians has led to an increase in the number of people coming from Syria every year over the previous year. The adaptation to the new habitat where Syrians has come has been emerged as a new problem or matter as well as the need to meet mandatory requirements of the Syrians who settled in Turkey in order to keep living up. The harmony and integration of societies whose perspectives, cultures, languages and lifestyles are quite different from each other is a very important issue that needs to be emphasized. The most important role in providing integration that will facilitate living together will belong to education. The shortest way to integrate Syrians into Turkish society is education. Training both families and students together will enable two communities to combine faster. School principals are the ones who will lead the education that will ensure integration. This study has been carried out in order to reveal how the school principals evaluate what happened in schools in the integration of Syrian students into the Turkish Education System. Problems faced by school principals and their suggestions for solutions will have an important place in the study. Qualitative research methods has been used in this research . The study group of the research consists of a total of 76 principals, 41 of which are primary school principals and 35 of which are secondary school principals working in Altındağ district of Ankara. The data of the research was obtained through the semi-structured interview form created by the researcher. With the participation of Syrian students into the Turkish education system, there have been such featured results of the research that the principals' workload increased and became complicated in terms of management processes, that teachers started to feel themselves inadequate as a result of not being able to communicate with Syrian students, the lack of peer harmony in terms of students and its negative effect on students' academic achievement, and the low level of acceptance for parents. It was also mentioned as a suggestion to establish a regular system for these prominent results, to provide teachers with in-service training, to take necessary measures for the students to get education in harmony together, and to organize activities that will bring parents together and to ensure integration.