Kültür koşullarında besin tuzu eksikliğinin alg gelişimi üzerine etkileri
Nutrient salt deficiency in culture conditions effects on algal development
  1. Tez No: 634916
  2. Yazar: AYÇA KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma kapsamında, bir mikroalg türü olan Chlamydomonas sp. laboratuvar ortamında BG 11 modifiye besiyerinde besin açlığı koşullarında yetiştirilmiştir. Mikroalgal TAG'ların büyük ölçekli üretimi şu anda ekonomik değildir. Alan fiyatı ve hacimsel TAG verimliliğini ve kalitesini artırarak maliyet fiyatı düşürülebilir. Bu özellikleri geliştirmek için Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi-Mikroalg Kültür Koleksiyonu (KAEU-MAK)' ndan temin edilen Chlamydomonas sp. suşunun azot ve fosfor açlıklı koşullar altında üreme yeteneği, toplam lipid, fatty asidi bileşimi ve kompozisyonu yönünde vereceği tepkiler araştırılmıştır. 22 gün sonra, numunelerin dondurularak kurutulmuş biyokütle, toplam lipit ve yağ asidi analizleri dış merkezli bir laboratuvarda gerçekleştirilmiştir. %50 N (-) ve %100 N (-) eksikliklerinde hücrelerin optik yoğunluk ve klorofil a değerlerinde kısmen daha başarılı bir gelişim gözlenmektedir. Toplam lipid yoğunlukları %18,9-19,7 arasında değişmiştir ancak kontrol grubu en yüksek orandaydı. En yüksek TAG birikimi C16: 0 (SFA), C18: 1 (MUFA) ve C18: 3 (PUFA) yağ asitlerinden oluşmuştur. En yüksek fatty asidi bileşimi %50 N (-) koşulunda linoleic asid (C18: 3)'de kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, a microalgae species (Chlamydomonas sp.) was grown in the laboratory conditions under nutrient-starvation conditions on BG 11 modified medium. Large-scale production of microalgal TAGs is currently not economical. The cost price can be reduced by increasing the area price and volumetric TAG efficiency and quality. In order to improve these properties, Chlamydomonas sp. was obtained from Kırşehir Ahi Evran University-Microalgae Culture Collection (KAEU-MAK) Center. This strain was investigated in terms of reproductive ability under nitrogen and phosphorus deprived conditions, total lipid, fatty acid composition and composition. After 22 days, the freezedried biomass, total lipid and fatty acid analyzes of the samples were carried out in an eccentric laboratory. After twentytwo days, freeze-dried biomass, total lipid and fatty acid analyzes were performed in an external laboratory. In the 50% N (-) and 100% N (-) deficiencies, a more successful development was observed in the optical density and chlorophyll a values of the cells. Total lipid concentrations ranged from 18.9 to 19.7%, but the control group had the highest rate. The highest TAG deposition composed of C16: 0 (SFA), C18: 1 (MUFA) and C18: 3 (PUFA) fatty acids. The highest fatty acid composition was recorded in linoleic acid (C18: 3) at 50% N (-).