Spatial methods for direction of arrival estimation and hardware implementation
Sinyallerin geliş açılarının mekansal yöntemlerle tahmin edilmesi ve donanım uygulamalarının yapılması
- Tez No: 634917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde varış tahmin yönü için mekânsal yöntemler ve donanım uygulamaları çalışılmıştır. Sinyallerin varış yönünün tahmini, radar, sonar, akustik, astronomi ve iletişim teknolojileri gibi farklı alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Mekânsal spektrum, sinyalin mekânsal özelliklerini ve sinyal kaynağının yönünü araştırmaya odaklanır. Alıcıya tüm yönlerden gelen sinyal yayılımını gösterir. Bu nedenle, sinyalin mekânsal aralığı tespit edilirse, varış tahmin yönü bulunabilir. Bu teknoloji sinyal işlemede çok önemlidir ve son yıllarda özellikle çok sayıda sinyal kaynağının varış tahmin yönünü bulmak için hızla genişlemiştir. Bu bağlamda, birçok algoritma kullanılmış ve son birkaç yılda büyük başarılar elde etmiştir. Bu çalışmada, ilk olarak, düzgün doğrusal dizilerin yerleşimi kullanılarak Capon hüzme şekillendirme ve geleneksel hüzme şekillendirme teknikleri MATLAB ortamında benzetilmiştir. Sensör sayısının, sensörler arasındaki mesafenin, örnekleme sayısının ve SNR değerinin etkisi incelenmiştir. Yüksek sensör sayısı, yüksek SNR değerleri ve yüksek örnekleme sayısı çözünürlüğü ve doğruluğu arttırırken, sensörler arasındaki mesafe dalga boyunun yarısından fazlası seçildiğinde, yanlış açıların tahminine yol açtı. Bu nedenle, sensörler arasındaki mesafeyi dalga boyunun yarısında tutmanın en iyi olduğu gözlemlenmiştir. MATLAB benzetimlerinden sonra bir donanım tanımlama dili olan VHDL'de geleneksel hüzme şekillendirme yöntemi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleşirim esnasında sayıların gösterimi için 'signed fixed-point' gösterim formatı kullanılmıştır. Gerçekleştirim için VIVADO platformu kullanılmıştır. VIVADO benzetim sonuçlarına göre, VHDL ile yazılan donanım gerçekleştirimi programları küçük bir hata payı ile açı geliş değerlerini hesaplamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spatial methods for direction of arrival estimation and it hardware implementation are discussed. Estimation of the direction of arrival (DOA) of signals are widely used in different fields such as radar, sonar, acoustics, astronomy, and communications technologies. Spatial spectrum focuses on researching the spatial characteristics of the signal and the direction of the source. It displays signal propagation across all directions to the receiver. Therefore, if the spatial range of the signal is detected, then DOA can be found. This technology is very essential in signal processing, and it has expanded rapidly in recent years in particular finding the DOA of multiple signal sources. In this context, many algorithms have been used and have made great accomplishments over the last few years. In this thesis, firstly, the Capon beamforming and conventional beamforming based on ULA arrangement are simulated in MATLAB. The effects of the number of sensors, the distance between sensors, the number of samples, and the effect of SNR value were examined. The high number of sensors, high SNR values and the high number of samples increased the resolution and accuracy, while the distance between the sensors was chosen more than half of the wavelength, which led to the prediction of false angles. So it is observed that it would be best to keep the spacing at half of the wavelength. After MATLAB simulations, conventional beamforming is implemented in VHDL which is a hardware description language. For the VHDL implementation, signed fixed point numbers are used. The DOA estimation is implemented in VHDL for ULA. According to the simulation results, the VHDL algorithm achieved the angle values with a small margin of error.