Romatoid artrit aktivasyon kriterleri ile serum hepcidin düzeyleri arasındaki ilişki
Romatoi̇d artri̇t akti̇vasyon kri̇terleri̇ i̇le serum hepci̇di̇n düzeyleri̇ arasindaki̇ i̇li̇şki̇
  1. Tez No: 634921
  2. Yazar: ESMA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. DEMET ATAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Romatoid artrit, immün kaynaklı, kronik inflamasyonla giden, progresif kronik multisistemik bir hastalıktır. RA patogenezi tam olarak aydınlanmamasına rağmen, bir takım stokin ve mediatörlerin inflamatuar süreçte önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda inflamatuar olaylarda yükselen akut faz proteinlerinden olan hepsidinin romatoid artritte hastalığın progresyon ve aktivasyonunu göstermede bir belirteç olup olamayacağını göstermek istedik. Bu amaçla hepsidin seviyeleri ile DAS 28, sedimentasyon, CRP seviyeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. Çalışmaya 50 romatoid artrit tanılı hasta ve 36 sağlıklı birey alındı. Bu bireylerin serum sedimentasyon, CRP, hepcidin, hemoglobin değerlerine bakıldı. RA grubunda DAS 28 skoru hesaplandı. Çalışma sonucunda romatoid artrit hastaları ile sağlıklılar arasında hepsidin seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Romatoid artrit hastalarında hepsidin seviyeleri ile sedimentasyon, CRP seviyeleri arasında positif korelasyon saptandı. Romatoid artritlilerde hepsidin seviyeleri ile hemoglobin seviyeleri arasında anlamlı korelasyon bulunmadı. Romatoid artrit hastalarında, hastalık aktivitesine göre hepsidin düzeylerine bakıldığında; gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçlara göre hepsidin düzeylerine bakıldığında; kortikosteroid dışındaki tüm ilaç gruplarında, ilaç alan ve almayanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Steroid alan RA hastalarında ise almayanlara göre hepsidin düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. Sonuç olarak hepsidin inflamatuar olaylarda artan bir akut faz proteini olmasına rağmen, çalışmamızdan çıkan sonuçlar bize, hepsidin seviyelerinin çeşitli durumlardan etkilenmesi olasılığı sebebiyle romatoid artritli hastalarda hastalık aktivitesini göstermede kullanılmasının doğru olmayacağını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is an immune-induced, progressive chronic multisystemic disease with chronic inflammation. Although the pathogenesis of RA has not been fully elucidated, a number of stokines and mediators have been shown to play an important role in the inflammatory process. In our study, we wanted to show whether hepcidin, one of the acute phase proteins that increase in inflammatory events, can be a marker for indicating the progression and activation of the disease in rheumatoid arthritis. For this purpose, we evaluated the relationship between hepcidin levels and DAS 28, sedimentation and CRP levels. Fifty rheumatoid arthritis patients and 36 healthy individuals were included in the study. Serum sedimentation, CRP, hepcidin, and hemoglobin values of these individuals were measured. DAS 28 score was calculated in the RA group. As a result of the study, no statistically significant difference was found between rheumatoid arthritis patients and healthy people in terms of hepcidin levels. There was a positive correlation between hepcidin levels and sedimentation and CRP levels in patients with rheumatoid arthritis. There was no significant correlation between hepcidin levels and hemoglobin levels in patients with rheumatoid arthritis. When the levels of hepcidin in rheumatoid arthritis patients are examined according to disease activity. There was no statistically significant difference between the groups. When the hepcidin levels are examined according to the drugs used in the treatment of rheumatoid arthritis; In all drug groups except corticosteroids, no statistically significant difference was found between those taking and not taking drugs. The difference between hepcidin levels in RA patients who received steroids compared to those who did not were statistically significant. In conclusion, although hepcidin is an acute phase protein that increases in inflammatory events, the results of our study made us think that it would not be correct to use it to show disease activity in patients with rheumatoid arthritis due to the possibility that hepcidin levels may be affected by various conditions.