Artroskopik Tedavi Edilen Bursal Yüz Rotator Manşet Yırtıklarında Tamir Seçeneklerinin Karşılaştırılması
Artroskopik Tedavi Edilen Bursal Yüz Rotator Manşet Yırtıklarında Tamir Seçeneklerinin Karşılaştırılması
  1. Tez No: 634920
  2. Yazar: ŞAHİN ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Parsiyel bursal yüz rotator manşet yırtıklarının tedavisi tartışmalıdır.Bazı yazarlar parsiyel tamir bazılarıda tam kata dönüştürülüp tazelenmesi sonrası tamir önermektedir. Çalışmadaki amacımız, artroskopik tedavi edilen bursal yüz rotator manşet yırtıklarında hangi tamir tekniğinin daha etkin olduğunu araştırmak. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde, 2011 ve 2016 yılları arasında bursal yüz rotator manşet yırtığı nedeni ile tam kata çevirip artroskopik tamir uygulanan 14 hasta ve artroskopik parsiyel tamir uygulanan 14 hasta ameliyat öncesinde ve sonrasında elde edilen objektif ve subjektif verileri birbirleriyle istatistiksel yöntemler aracılığıyla karşılaştırılmıştır. Bulgular: : Grup 1(parsiyel tamir)de ki hastaların ortalama VAS skoru 1.9±0.9, Oxfort skoru 14.9±3.2,Constant skoru 85.9±5.5,UCLA skoru 32.1±4.4, grup 2(parsiyel tamir)de ki hastaların ortalama VAS skoru 3.1±1.7, Oxfort skoru 19.6±5.5, Constant skoru 78.1±8.6, UCLA skoru 25.8±6.1 idi.İstatistiksel analizler neticesinde, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası VAS, Constant ,Oxfort ve UCLA omuz skoru ortalamaları arasında her iki grupta da istatistiksel olarak artış saptanmış olsada tam kata çevrilenler grubunda bu artış daha anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Parsiyel bursal yüz rotator manşet yırtıklarının tedavisinde tam bir görüş birliği olmamasına rağmen klinik ve fonksiyonel yönden bursal yüz yırtığının tam kata çevrilip tamir uygulamasının kullanımını ön planda değerlendirilmesi görüşündeyiz
Özet (Çeviri)
Aim: The treatment of partial rotator cuff tears is controversial. Some authors propose only debritment or subacromial decompression treatment, while others suggest partial repair or repair after refreshment with full cover of tear. Our aim in this study is to determine which repair techniques of bursal facial rotator cuff tears that are treated arthroscopically is more effective, and to make contributions to advantages, difficulties and complications of the technique and finally asses determinant factors that may have an impact on results after surgery. Materyal and Method: In our clinic, between 2011 and 2016 years, preoperative and postoperative objective and subjective data of 56 patients who underwent arthroscopic partial repair and rotator cuff repair due to bursal side rotator cuff tear is compared with each other through statistical methods. Results: With the results of statistical analyses, preoperative and postoperative Constant, Oxford and UCLA shoulder scores averages has been meaningfully detected different. With the view of functional aspects, joint range of motion and extremity strengths of patients has increased statistically in both groups after surgery with compared to the situation before surgery, this increase was found to be more significant in the group of ones with the full cover of tear. Conclusıon: Although there is no complete consensus in the treatment of partial bursal facial rotator cuff tears, we think that bursal face tear repair after full cover of tear should be evaluated in the foreground in terms of clinical and functional aspect.