Toxic and behavioral effects of some inert dusts on Sitophilus granarius L. (Coleoptera: Curculionidae)
Bazı inert tozların Sitophilus granarius L. (Coleoptera: Curculionidae)'a toksik ve davranışsal etkileri
- Tez No: 634968
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, inert tozların (bentonit, halloysit, nobleit, kaolin, sepiyolit ve zeolit) Sitophilus granarius L. üzerindeki toksik ve davranışsal etkileri laboratuvar koşullarında araştırılmıştır. Çalışmadaki inert tozların tek doz (2000 ppm) tarama testinden öldürücülüğü en yüksek kontak toksisite, 120 saatte % 100.00 ölüm oranı ile nobleit ve kaolinde gözlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısımında, yüksek etki gösteren nobleit ve kaolin ile doz-etki çalışması yürütülmüştür. Nobleit için LC10, LC25, LC90 değerleri 380, 875 ve 12788 ppm olarak hesaplanmıştır. Kaolin için ise LC10, LC25, LC90 değerleri 360, 618 ve 3574 ppm olarak bulunmuştur. Letal zaman (LT50), nobleit için 169.64 ve kaolin için 148.86 saat olarak hesaplanmıştır. Davranışsal etki çalışmalarında, uzaklaştırıcı etki için inert tozlar ve kontrol arasında fark bulunmamıştır. Beslenmeyi engelleyici etkide ise nobleit % 81.49 etki ile diğer inert tozlardan istatistiki olarak daha etkili bulunmuştur. Yumurta bırakmayı engelleyici testlerde ise hem kaolin (% 67.15) hem de nobleit (% 59.00) etkili bulunmuştur. Elde edilen veriler, nobleit ve kaolin inert tozlarının S. granarius üzerinde toksik ve davranışsal etkisi olduğunu göstermekte olup, ileri düzeyde yapılacak çalışmalar ile tarımsal mücadelede kullanılma potansiyelini tam olarak ortaya çıkartacaktır.
Özet (Çeviri)
Toxic and behavioral effects of some inert dusts (bentonite, halloysite, nobleite, kaolin, sepiolite, zeolite) were studied against Sitophilus granarius L. under laboratory conditions on wheat grains. Single dose screeening test was carried out at 2000 ppm for each inert dust. Kaolin and nobleite caused 100.00% mortality after 120 hours of incubation. In the second series of experiments, dose-response study was carried out with kaolin and nobleite. LC10, LC25, LC90 values were calculated as 380, 875 and 12788 ppm and 360, 618 and 3574 ppm respectively for nobleite and kaolin. Lethal time (LT50) was calculated 169.64 hours for nobleite, 148.86 hours for kaolin at LC25 dose. Behavioral effect of nobleite and kaolin were also studied. Repellent effect of inert dusts were insignificant as compared with the control group. Antifeedant effect of nobleite was calculated as 81.49 % as it was 43.16% for kaolin. Nobleite and kaolin produced antiovipositional effect with 59.00% and 67.15% inhibition rate, respectively. These results reveal that, nobleite and kaolin have some toxic and behavioural effects on S. granarius adults under tested conditions and further studies at different enviromental conditions are needed to explore the full potential of these inert dusts in controlling of the granary weevil populations.