Niğde ili Çamardı ilçesinde KOP tarafından uygulanan serbest tavuk ve geleneksel köy tavukçuluğu yetiştirme sistemlerinin yumurta kalitesi bakımından karşılaştırılması
Comparison of the egg quality in free range system applied by the KOP and traditional village poultry production system in Niğde city Çamardı district
- Tez No: 634967
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, serbest sistem prefabrik barınaklarda ve köy koşularında üretilen yumurtaların kalitelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Niğde İli Çamardı İlçesi'nde serbest tavuk yetiştiriciliği yapılan prefabrik barınaklarından ve köy tavukçuluğu yapan ailelerden alınan toplam 300 yumurta çalışma materyali olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the quality of eggs produced in free system prefabricated shelters and village runs. A total of 300 eggs obtained from prefabricated shelters and village poultry farming families in Çamardı District of Niğde Province were used as study materials.