Trabzon-Ortahisar ilçesi güneyindeki heyelanlı alanların zemin özelliklerinin aktif ve pasif yüzey dalgası yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of the soil properties of landslide sites in the south of Trabzon-Ortahisar district with active and passive surface wave methods
- Tez No: 634970
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN LÜTFİYE SAYIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez kapsamında, Trabzon ili Ortahisar ilçesinin 10 km güneyinde yer alan çalışma alanında jeofizik çalışmalar yapılarak statik ve dinamik yükler altında zeminlerin davranışlarını ve zemin-yapı etkileşimini belirlemek amacıyla, aktif ve pasif kaynaklı yüzey dalgası yöntemleri kullanılmıştır. MASW yöntemi ile kesme dalgası hızları (VsM, Vs10M, Vs30M), zemin baskın periyodu (TMASW), zemin büyütmeleri (AMASW, AHSAMASW) ve anakaya derinliği (D) bilgileri elde edilirken, tek istasyon mikrotremor kayıtlarının spektral oranları (HVSR ve S/R) ile zemin baskın periyotları (THVSR, TREF) ve zemin büyütmeleri (A, H/V) elde edilmiştir. Bununla birlikte, Rayleigh dalgasının eliptikliği ile ters çözüm (RWE) yapılarak kesme dalgası hızları (VsE, Vs10E, Vs30E), zemin baskın periyodu (TEllip) ve zemin büyütmeleri (AEllip, AHSAEllip) hesaplanmıştır. Ayrıca çalışma alanında, heyelan duyarlılığında önemli rol oynayan zemin kayma gerilmeleri (GSS) hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar alınan kesitlerle karşılaştırılarak, hangi yöntemin hangi durumda daha doğru ve güvenilir sonuç verdiği incelenmiştir. Bu sonuçlara göre; heyelanlı alanların zemin sınıfı ZD (TDBY), D (NEHRP), C (Eurocode 8), zemin baskın periyodu değerleri 0.8-1.3 sn, zemin büyütmeleri 5-6, Vs30 değeleri 278-460 m/sn ve GSS değerleri ise 10-1-10-2 aralığındadır. Heyelansız alanlarda ise; zemin sınıfı ZC (C, B), zemin baskın periyodu değerleri 0.1-0.5 sn, zemin büyütmeleri 1-2, Vs30 değeleri 301-780 m/sn ve GSS değerleri ise 10-3-10-4 aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, active (Multichannel Analysis of Surface Waves-MASW) and passive source (Single Station Microtremor Method) surface wave methods have been used to determine the soil behavior and soil-structure interaction under static and dynamic loads by conducting geophysical studies in the study area which is located 10 km to Trabzon city center. By the help of MASW method; shear wave velocities (VsM, Vs10M, Vs30M), soil predominant period (TMASW), soil amplification (AMASW, AHSAMASW) and bedrock depth (D) information have been obtained while by using the spectral ratios of single station microtremor records (HVSR and S/R), predominant periods (THVSR, TREF) and soil amplifications (A, H/V) were obtained. By Inversion of the Raylegih Wave Ellipticity, shear wave velocities (VsE, Vs10E, Vs30E), soil predominant periods (TEllip) and soil amplifications (AEllip, AHSAEllip) were calculated. In addition, ground shear stresses (GSS) were calculated in the study area. The results were compared with the sections to understand which method is produce more accurate and reliable result in which case in. According to these results in the landslide areas; soil class is ZD (TDBY), D (NEHRP), C (Eurocode 8), ground predominant periods change between 0.8-1.3 sec, ground magnifications range of 5-6, Vs30 values change between 278-460 m/sec and GSS parameters range of 10-1-10-2. The other parts of the study area introduce these results; ground class is ZC (C, B), ground predominant periods change between 0.1-0.5 sec, ground magnifications range of 1-2, Vs30 values range between 301-780 m/sec and GSS parameters range of 10-3-10-4.