Servet-i Fünun dergisi, 925 - 978. sayılar: İnceleme ve seçilmiş metinler
Magazines of Servet-i Fünun
- Tez No: 63498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM H. POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 991
Özet
Bu tez, Servet-i Fünun dergisinin 925 - 978. Sayılarını içermektedir. Scrvet-i Fiinun dergisi Fecr-i Ali topluluğunun yayın aracıdır. Derginin incelediğimiz sayıları Fccr-i Ati döneminin yaklaşık bir yılını kapsamaktadır. Bu çalışmayla edebiyatımızda Fecr-i Ati diye anılan topluluğunun edebi yönü, faaliyetleri, eserleri gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalıştığımız metin, giriş, inceleme, tahlili fihrist ve bugünkü harflere çevrilen seçilmiş metinlerden oluşmaktadır. Giriş kısmında dönemin sosyal, kültürel ve fikri gelişmelerini, olayları hak kında genel bir değerlendirme yapılmış ve dergide yazı yazan yazarların dünya görüşleri, düşünce yapıları hakkında kendi yazdıklarından alıntılar yapılmıştır. inceleme kısmında Serveti dergisindeki yazılardan hareketle Fecr-i Ati yazarlarının faaliyetleri, edebi yönleri, edebi anlayışları ve yazdıkları yazılar hakkında bilgi ve değerlendirmeler yapılmıştır. Tahlili fihrist kısmında dergideki ve ekdeki bütün yazılar, fotoğraflar, ilanlar, haberler konu özetleriyle künyelenerek fihristlenmiştir. Metinler kısmında edebiyatla ilgili yazılar ve başyazılar (yaklaşık 500 sayfa) bugünkü harflere çevrilmiştir. Bu çevirme işiyle o dönemde yazılan birçok edebi belge, ilgilenen araştırmacıların faydasına sunulmuştur. Çalışmamızın sonuna index konmuş, böylece tezden faydalanma kolaylığı sağlanmıştır. Bu çalışmayla, bugüne kadar çok geniş araştırmalar yapılmayan Fecr-i Ati topluluğu hakkında birinci elden ve sağlıklı bilgilerin elde edilebileceği kanaatini taşıyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the issues from 925 to 978 of Servet-i Funun magazine. Which vas the publication of the Fecr-i Ati literary group. The issues we have studi ed comprise almost a year period of the magazine in this study it has been tried to expose the literary aspects, functions and works of the literary group called Fecr-i Ati. Our study is composed of; introduction, analytic table of contents and sellected up,dated texts. In the introduction part, the political there told and secral aspects as well an li terary and cultural, improvement of the era. Furthermore the literary figures having writings in the magazine have been studied experiences and their thoughts through the original quatations written by them. In the study part the literary personalities and the understanding of the Fecr-i Ati writers have been analysed. In the analytic table of contents all the writings, photographers, advertisements, news have been indexed with the summary of the topics. In the texts soo pages of literary writings and leading articles have been transla ted into today's Turkish. Thus a great number of literary documents written at that ti me pressented to those who are dealing with the subject. At the and of aur study the re is an index part through which one an easily make use of the thesis. I hope it will be a useful reference about Fecr-i Ati literary group for those who are lack of information about the it.