Bazı üzüm çeşitlerinin kuraklık stresine karşı fizyolojik biyokimyasal ve moleküler tepkileri
Physiological biochemical and molecular responses of some grape varieties against drought stress
- Tez No: 634982
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada 8 farklı üzüm çeşidinin (Bilecik İrikarası, Çavuş, Horoz Karası, Kabarcık, Manda Gözü, Rumi, Tekirdağ Çekirdeksizi ve Trakya İkeren) kuraklık stresine tolerans mekanizması incelenmiştir. Kuraklık uygulaması su kısıtı şeklinde uygulanmış olup, uygulamanın başlamasından önce (kontrol), su kısıtı uygulamasının 3. ve 7. günlerinde ve kuraklıktan sonra ki 2 gün tarla kapasitesinde sulamanın ardından olacak şekilde 4 farklı dönemde yaprak örnekleri alınmıştır. Alınan örnekler kullanılarak, yaprak oransal su kapsamı (YOSK), membran geçirgenlik indeksi (MGİ), klorofil içeriği (Klorofil a-b ve karatenoid), prolin konsantrasyonunun yanı sıra lipid peroksidasyon (MDA), Katalaz (CAT) ve askorbat peroksidaz (APx) enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Bütün çeşitlerde, YOSK değeri 3 günlük kuraklık uygulamasından etkilenmezken, 7 günlük kuraklık şartlarında önemli derecede azalmıştır. Kuraklık uygulamalarına MDA içeriği açısından verilen tepkiler çeşitlere bağlı olarak değişmiştir. Kuraklık uygulamasından kaynaklanan en yüksek MDA artışı Kabarcık çeşidinde ortaya çıkmıştır. MGİ değeri 3 günlük stres uygulamasında bazı çeşitlerde, 7 günlük stres uygulamasında ise bütün çeşitlerde azalmıştır. Kuraklık uygulamaları bütün çeşitlerin APx aktivitesinde artışlara neden olurken, CAT aktivitesi üzerine kuraklık etkisi çeşit ve stresin süresine bağlı olarak farklılık göstermiştir. Başta YOSK, MGİ ve MDA değerleri dikkate alınarak yapılan değerlendirmede çeşitler içinde Horoz Karasının nispeten en toleranslı, Kabarcığın ise en hassas çeşit olduğu belirlenmiştir. Denemenin ikinci aşamasında bu iki çeşit kendi kökleri ve Rupestris du Lot anacı üzerine aşılanarak kuraklık stresine maruz bırakılmış ve kuraklık stresinin akuaporin proteinlerinin ifadesi üzerine etkileri incelenmiştir. Kuraklık uygulaması her iki çeşidin hem aşılı hem de aşısız fidanlarında PIP2-1 akuaporin ifadesi azalamaya, TIP1-1 ifadesinde ise artışa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, drought stress tolerance mechanism of 8 different grape varieties (Kabarcık, Manda Gözü, Bilecik İrikarası, Horoz Karası, Rumi, Tekirdağ Çekirdeksizi, Çavuş and Trakya İlkeren) were investigated. Drought application was applied in the form of water constraints, and leaf samples were taken in 4 different periods before the start of the application (control), on the 3rd and 7th days of the water constraint application and after the irrigation at field capacity for 2 days after drought. With the samples of treatments, leaf relative water content (RWC), membrane permeability index (MPI), chlorophyll content (Chlorophyll a, chlorophyll b and carotenoids), proline content, lipid peroxidation (MDA) as well as activities of catalase (CAT) and ascorbate peroxidase (APx) were measured. In all varieties, significant changes weren't noted in RWC with a 3-day drought while RWC significantly decreased after submitting a 7-day drought stress. The responses regarding MDA content varied depending on the varieties. The highest value of MDA was noted in Kabarcık variety in response to drought. MPI values decreased in some varieties after a 3-day drought but a 7-day drought stress caused significant reductions in all varieties. While drought caused increases in APx activities of all cultivars, the responses regarding CAT activity against drought varied depending on variety and duration of stress. Along with the findings of RWC, MPI and MDA, of the varieties, Horoz Karası was relatively tolerant and Kabarcik variety was the most sensitive. For the subsequent and second stage of the experiment, those two cultivars were grafted on their roots and Rupestris du Lot rootstock, which in turn were exposed to drought stress. Then, effects of drought stress on the expression of aquaporin proteins were examined. Accordingly, drought caused a decrease in PIP2-1 aquaporin expression and an increase in TIP1-1 expression in both grafted and non-grafted seedlings of both cultivars.