8 inch AA6063 billet for dc casting process with simulation program casting billet mold design and production
Simülasyon programı ile döküm prosesi için 8 inç AA6063 biyet döküm kalıp tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 634986
  2. Yazar: BİLGEHAN TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; alüminyum alaşımlarının ekstrüzyonunda profil kalitesinin yükseltilmesi ve kalite hatalarının azaltılmasında rol oynayan en önemli parametrelerden birisi proses girdisi olan alüminyum biyetin kalitesinin arttırılması amaçlanmıştır. Biyet dökümünde pek çok farklı parametre biyet kalitesine gerek makro gerekse mikro düzeyde etki etmektedir. Yani biyetlerin fiziksel durumu, yüzeylerinin kalitesi, biyetlerin düzgünlüğü gibi fiziksel parametreler yanında, mikro-yapı özellikleri, biyet kabuk kalınlığı, tane yapısı ve dağılımı, doğru yer ve zamanda katılaşmanın başlatılması ve soğuma gibi direkt malzemeye etki eden temel özellikler ise döküm kalıplarının tasarımı ve doğru kalıp kullanımı ile direkt alakalıdır. 8 inç çapındaki biyetlerin üretimindeki bazı ciddi problemlerden dolayı bu tez çalışmasında biyet kalitesini artırmak için simülasyon desteği ile uygun kalıp geometrisi tasarlamaya odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is to aim to develop of the casting quality of the 6XXX aluminium billet, which is one of the most important parameters for the extrusion of the studied aluminium alloy series as well as increasing the profile quality reducing the quality errors. In billet casting, many different parameters affect the billet quality at both macro and micro levels. Physical parameters such as the physical condition of the billets, the surface quality, the smoothness of the surface, the micro-structure features, the shell thickness, the grain size, the start-up of solidification at the right place and time play crucial role as well as the cooling and the design of the casting molds The production of 8 inch diameter billets have some severe problems so this thesis focused to design suitable mold geometry with the support of the simulation in order to improve the billet quality.