Bidimensiyonel kapatıcı t-loopların mekanik etkilerinin sonlu eleman analizi ile incelenmesi.
Evaluation of the mechanical properties of bidimensional t loops in orthodontic space closure using finite element analysis
  1. Tez No: 734216
  2. Yazar: NECATİ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızın amacı, çekim boşluklarının kapatılması sırasında kullanılan geleneksel T loopların ve bidimensiyonel T loopların aktivasyonu sonucunda oluşan kuvvet ve momentlerin FEM analizi ile incelemektir. Çalışmamızda 6 mm, 8 mm, 10 mm braketler arası mesafede 0.016 x 0.022 inch paslanmaz çelik telden tasarlanan geleneksel T loop ve bidimensiyonel T loop modellerine 2 mm ve 4 mm aktivasyon uygulanmıştır. T loop modellerinin iki tarafına yerleştirilen sensörlerden uzayın üç yönünde oluşan kuvvet ve moment değerleri elde edilmiştir. Çalışmamızda geleneksel T loop ve bidimensiyonel T loop'un 2 mm ve 4 mm aktivasyonu sonucunda, bidimensiyonel T loop'un daha şiddetli kuvvet ve moment uyguladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca braketler arası mesafenin artışı ile her iki kapatıcı loop'un oluşturduğu kuvvet ve momentlerin azaldığı görülmüştür. Geleneksel T loop çekim boşluğunun tam ortasında olduğunda, telin alpha ve beta tarafında eşit ve zıt yönlü kuvvet ve moment uygulamaktadır. Bidimensiyonel T loop'ta asimetrik bir yapı olduğu için, kuvvet alpha ve beta tarafında eşit olmasına rağmen, alpha taraftaki moment daha şiddetli olmaktadır. Bidimensiyonel T loop'un alpha tarafında, beta tarafından daha az slot içi serbestliği (play) görüldüğünden, uyguladığı moment değerindeki azalma minimize edilmiştir. Aynı zamanda, dişin hareketinde 3 boyutlu kontrolün daha fazla olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the forces and moments generated during the activation of traditonal and bidimensional T loops using finite element analysis. Traditional and bidimensional T loops has been modeled from 0.016 x 0.022 inch stainless steel wire with 6 mm, 8 mm and 10 mm interbracket distance. 2 mm and 4 mm of activation has been applied to the models. Sensor probes has been added to the end of each T Loop model to measure the resultant forces and moments. Study results show that, bidimensional T loops apply heavier forces and moments compared to the tradional T loops in the same amount of activation. Also increasing the interbracket distance decreases the forces and moments in both loop designs. Traditional T loop exerts equal amount of forces and moments with reverse directions when placed at the center of the interbracket distance. Bidimensional T loop because of its asymmetric design, exerts heavier moments on the alpha end even though the forces on both ends are equal and reverse in direction. Bidimensional T loop has less amount of play in the bracket slot on the alpha end compared to the beta end leading to a decreased amount of moment loss and increased 3D control over the tooth on the alpha end.