Çocuk oyun alanlarının hizmet yarıçapı açısından incelenmesi: aydın kentinde örnek bir çalışma
Analyzing children's playground in terms of service radius: a case study in the city of aydin
- Tez No: 635007
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, Aydın ili Efeler ilçesi kent merkezinde yer alan çocuk oyun alanlarının yaş gruplarına göre sayıları, yerleşim içindeki dağılımları ve hizmet yarıçapları incelenmiştir. Çocuk oyun alanları yaşlara göre 6-23 ay, 2-5 yaş ve 5-12 yaş olmak üzere üç farklı gruba ayrılmıştır. Çocuk oyun alanlarının ulaşılabilirlikleri incelenirken 6-23 ay için 200 m, 2-5 yaş için 350 m, 5-12 yaş için ise 500 m hizmet yarıçapı esas alınmıştır. Çocuk oyun alanlarının hizmet yarıçapları“ArcMap 10.7”programında“Buffer”analizi yapılarak incelenmiştir. Cumhuriyet Mahallesinin 6-23 ay yaş grubu çocuk oyun alanları için en iyi ulaşılabilirliğe sahip olsada yetersiz olduğu tespit edilmiştir. 6-23 ay yaş grubu için çocuk oyun alanları tüm mahallelerde ulaşılabilirlik açısından çok yetersizdir. 2-5 yaş grubu çocuk oyun alanları için Meşrutiyet Mahallesi en yüksek ulaşılabilirlik oranına sahiptir. 2-5 yaş grubu çocuk oyun alanları ulaşılabilirlik değerlerini tam olarak karşılayamamaktadır. 5-12 yaş grubu çocuk oyun alanları mevcut mahallelerin yarısında ulaşılabilirlik değerlerini sağlamaktadır. Aydın ili Efeler ilçesi kent merkezinde yer alan çocuk oyun alanlarının ulaşılabilirliğinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, çocuk oyun alanlarının hizmet yarıçapı gözetilerek planlanmadığı belirlenmiştir. Çocuk oyun alanlarının hizmet ettiği yaş gruplarına göre hizmet yarıçapı standardı geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the number of playgrounds in the center of the Efeler district of the province of Aydin according to age groups, their distribution within the settlement, and service radius were examined. Playgrounds are divided into three different groups: 6-23 months, 2-5 years, and 5-12 years, depending on age. When examining the accessibility of playgrounds, a service radius of 200 m for 6-23 months, 350 m for 2-5 years, and 500 m for 5-12 years was taken into account. The service radius of playgrounds was analyzed in the“ArcMap 10.7”program by“Buffer”analysis. Although the district of Cumhuriyet has the best accessibility to playgrounds for children aged 6-23 months, it is inadequate. Playgrounds for children aged 6-23 months are very inadequate in all neighborhoods. Meşrutiyet Mahallesi has the highest accessibility rate for playgrounds for children aged 2-5 years. Playgrounds in the 2-5 age group can not fully meet the accessibility values. Playgrounds aged 5-12 years provide accessibility values for half of the existing neighborhoods. Accessibility of playgrounds in the city center of the Efeler district of the province of Aydin was determined to be insufficient. As a result of the study, it was found that playgrounds are not planned based on the service radius. The service radius standard should be developed in accordance with age groups of playgrounds.