İnsansız hava aracı ile çekilen fotoğraflardan ve videolardan oluşturulan 3B modellerin karşılaştırılması
Comparison of 3D models from photos and videos taken by unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 635006
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BERKAY AYDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsansız hava araçları (İHA), gelişen teknolojiyle beraber tüm dünyada değişik çalışma alanlarında yer bulmaya başlamıştır. Fotogrametrik uygulamalarda büyük bir kaynak olarak insansız hava araçlarından yararlanılmasının nedeni zaman, maliyet ve hız konusundaki üstünlükleridir ve bu üstünlükler İHA'ların Türkiye'de de geniş bir kullanıma ulaşmasını sağlamıştır. Eskiden kullanılan fotogrametrik tekniklere farklı bir seçenek olarak sunulmuş olan insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen uygulamalarda; geometrik ve zamansal çözünürlüğü büyük ve maliyet bakımından düşük biçimde veri üretimi sağlanabilmektedir. Tüm bunların katkısıyla ve teknolojinin gelişmesiyle beraber, fotogrametrik yöntemlerde insansız hava araçlarından yararlanılmaya başlanmış ve üç boyutlu modelleme çalışmalarına farklı bir boyut kazandırmıştır. Bu çalışmada da İHA ile çekilen fotoğraflardan ve videolardan 3B modellerin üretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Antalya ili, Konyaaltı ilçesinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Kampüsü'ndeki Gıda Güvenliği ve Tarımsal Araştırmalar Merkezi binalarına ilişkin çekilen fotoğraflar ve videolar sayesinde 3B modeller üretilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda, fotoğraflardan üretilen 3B model ile videolardan üretilen 3B model arasında karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles(UAV), with the developing technology has begun to find a place in different fields of work all over the world. When the cause of exploitation of unmanned aerial vehicles as a great resource in photogrammetric applications, the supremacies of UAVs in Turkey about cost and velocity, and it also reaches a wide use. In the applications performed with unmanned aerial vehicles, which were presented as a different option to the former photogrammetric techniques; geometric and temporal resolution can be obtained in a large and, in a low-cost way. Unmanned aerial vehicles have been started to be used in photogrammetric methods and have brought a different dimension to the three-dimensional modeling studies with the contribution of all these and the development of technology. In this study, it is aimed to produce 3D models from the photographs and videos taken with UAV. For this purpose, 3D models have produced thanks to the photographs and videos taken about the Food Safety and Agricultural Research Center buildings in the Akdeniz University Campus in Konyaaltı, Antalya. As a result of the study, comparisons were made between 3D model produced from photographs and 3D model produced from videos.