İşletim sistemleri, açık sistemler (OSI) ve bir uygulama (LINUX)
Operation systems, open sistems (OSI) and an application (LINUX)
  1. Tez No: 63501
  2. Yazar: ZEHRA ALAKOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı İşletim Sistemlerini ve bunlar içinde şu anda en popüler olan Açık Sistemleri (OSI) ele alıp inceleyemek ve sonuçta da OSI'nin bir uygulaması olarak LINUX işletim sistemi uygulamasını yapmaktır. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde işletim sistemlerine ve Açık Sistemlere (OSI) duyulan gereksinim anlatılmıştır. Birinci bülümde işletim sisteminin ne olduğu, neden ve nasıl kullanıldığı, ayrıca bilgisayarlarda neleri kontrol ettiği anlatılmıştır. İkinci bölümde, işletim sistemleri kronolojik sırada tarihçeleri ve özellikleri ile incelenmiş; avantaj ve dezavantajları ile neden bir sonraki işletim sistemine ihtiyaç duyularak geçildiği incelenmiştir. Ayrıca işletim sistemlerinin her birinin bazı özellikleri tablolar yardımı ile karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, Açık İşletim Sistemi (OSI) ve özellikleri incelenerek, OSI'ye geçiş açıklanmıştır. Dördüncü bölümde en yaygın olarak kullanılan UNIX açık işletim sistemine duyulan ihtiyaç ve özellikleri incelenmiş ve bu işletim sistemine ait komutyapısından bahsedilmiştir. Beşinci ve son bölümde UNIX' in bir PC uygulaması olan LINUX işletim sistemi ele alınmıştır. Bu bölümde LINUX hakkında bilgi verilmiş ve bir PC üzerine kurulması anlatılarak, belli başlı bazı LINUX komutları örnekleri ile bilgilerinize sunulmuştur.ABSTRACT The purpose of this study is to analyse the operation systems (OSI) and open systems, the most popular of nowadays, and as a result Linux, a practice of OSI, is practised. This thesis consists of five parts. In the first part, the necessity to the operation systems and open systems are handled. In the first part it is handled that, what operation system is, why and how it is used. Besides, it is explained what it controls in the computers. In the second part, operation system are examined according to their chronological series and propesties. The advantages and disadvantages of the system are examined. Some properties of each operation system is compared by the help of some pictures (tables). In the third part, (OSI) open operation system and it's properties are examined and explained it's entrance to (OSI). In the fourth part, the need and the properties of the most commonly used UNIX open system and it's command-structure is explained. In the fifth and final part Linux, a part of PC application of UNIX, operation system is taken up. In this section information about Linux is given how to establish on a PC, and some mainly used Linux commands with examples are given.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to analyse the operation systems (OSI) and open systems, the most popular of nowadays, and as a result Linux, a practice of OSI, is practised. This thesis consists of five parts. In the first part, the necessity to the operation systems and open systems are handled. In the first part it is handled that, what operation system is, why and how it is used. Besides, it is explained what it controls in the computers. In the second part, operation system are examined according to their chronological series and propesties. The advantages and disadvantages of the system are examined. Some properties of each operation system is compared by the help of some pictures (tables). In the third part, (OSI) open operation system and it's properties are examined and explained it's entrance to (OSI). In the fourth part, the need and the properties of the most commonly used UNIX open system and it's command-structure is explained. In the fifth and final part Linux, a part of PC application of UNIX, operation system is taken up. In this section information about Linux is given how to establish on a PC, and some mainly used Linux commands with examples are given.