Endüstriyel bilgisayarlar ve otomasyon 'PLC kontrollü bir fabrika otomasyonu örneği'
Industrial computer and otomation 'A factory otomation example control by PLC'
  1. Tez No: 63500
  2. Yazar: MEHMET KARAHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında, son yıllarda oldukça hızlı gelişmelerin yaşandığı bilgisayar teknolojisinin endüstride kullanımı konusunda bir araştırma yapılmıştır. Çalışmamızda, endüstriyel bilgisayarlardan sanayide en yaygın kullanılmakta olan, programlanabilir mantık kontrolcüleri (PLC) tanıtılmış, ve bir fabrikada malzeme taşıma sistemini kontrol eden bir de uygulaması yapılmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; genel olarak bilgisayarların yapısı, tarihsel gelişimi, veri işletimi, makine kontrolü konulan anlatılmıştır. İkinci bölümde; endüstriyel bilgisayar kullanımı, verimliliğe etkisi, otomasyon ve sosyal etkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; endüstriyel bilgisayar kullanım şekillerinden, bilgisayar bütünleşik üretim (BBÜ), esnek üretim ve montaj sistemleri genel hatlarıyla anlatılmaya çalışılmıştır. Yine aynı bölümde en yeni tekniklerden, gelişmiş malzeme taşıma sistemleri (MTS) ve bir uygulama örneği anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde; tezimizin uygulamasında kullanılan, endüstriyel ortamlarda çalışan bir tür bilgisayar olan PLC'ler ve programlanmaları hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Yine bu son bölümde labratuvar ortamında kontrol sisteminin bir uygulaması yapılmış, düzenli bir şekilde çalıştığı gözlenmiştir. Bu çalışma Malatya ilinde 1997 yılı Kayısı Fuarında üç ay süreyle sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a survey about the usage of computer technology in industry is carried out. In this study; programmable logic controllers (PLC), which are must widely used in industry as industrial computers are explained and an example of it is made to control the meterial transportation in a factory. Our study is made up of four sections. In the first sections; generally the architecture of computer, historical development, data base management and machine control is explained. In the second section; industrial computer usage, their effect on efficiacy, otomation and its social effects. In the third section, industrial computer usages such as computer integrated manufacturing (CIM), flexible manufacturing and montage systems are eplained in general aspects. Again in the same section, one of the advanced technique, Advanced Material Transportation system and its application is explained. In the last and fourth section, PLC's which are used in our study and which are also used as industrial computers in industry and their programming are explained in detail. Again in this last section, in laboraty an application of this control system is carried out and it is observed that it is working properly. This study was exhibited in Apricot Fair in 1997 for 3 months in Malatya.