Non valvüler atriyal fibrilasyonda kullanılan yeni nesil oral non vitamin K antagonistlerinin uzun dönem klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of long-term clinical outcomes of new generation oral non-vitamin K antagonists in patients with non-valvular atrial fibrillation
  1. Tez No: 635061
  2. Yazar: SİDAR ŞİYAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDNAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada non valvüler atriyal fibrilasyonda kullanılan yeni nesil oral antikoagülanlar (YOAK)'ın uzun dönem klinik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Kalp Merkezin'de 2015-2018 yılları arasında non valvüler atriyal fibrilasyon tanıyla YOAK başlanan hastaları kapsamaktaydı. Hastalara ait verilere otomasyon sistemi, hasta dosyaları ve poliklinik kayıtlarından ulaşıldı. Mekanik protez kapağı, orta-ileri mitral kapak darlığı, düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği, intrakardiyak trombüsü, evre dört-beş kronik renal hasarı ve malignitesi olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Hastalar iskemik / hemorajik serebrovasküler olay, pulmoner / sistemik tromboembolik olay, gastrointestinal kanama ve iskemik kardiyak olay açısından taranarak mortalite oranları belirlendi. Kullanılan antikoagülan ajanlar etkinlik, güvenirlik ve klinik sonlanımları açısından birbirleriyle karşılaştırıldı. Verilerin analizi SPSS 20.0 Pocket Programı ile yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 72,42±8,80 yıl idi. Hastaların %27'si (202 hasta) apiksaban 5 mg, %6,7'si (50 hasta) apiksaban 2.5 mg, %7,9'u (59 hasta) dabigatran 150 mg, %8,1'i (61 hasta) dabigatran 110 mg, %33'ü (247 hasta) rivaroksaban 20 mg, %17,4'ü (130 hasta) rivaroksaban 15 mg kullanıyordu. Hastaların %80,3'ünde CHA2DS2VASc skoru≥3 idi. Hastaların %44,5'inde (333 hasta) HAS-BLED skoru 2 iken, %16,1'inde (121 hasta) ≥3 idi. Ortalama takip süresi Apiksaban 2,5 mg kolunda 25,16±14,66 ay, Dabigatran 110 mg kolunda 35,80±19,26 ay, Rivaroksaban 15 mg kolunda 31,68±18,68 ay, Apiksaban 5 mg kolunda 30,74±14,13 ay, Dabigatran 150 mg kolunda 40,80±20,60 ay ve, Rivaroksaban 20 mg kolunda ise 34,33±16,82 ay idi. Üç ilaç grubunun optimal ve düşük dozları arasında, benzer CHA2DS2VASc ve HASBLED skorları olan hasta grupları karşılaştırıldığında tromboemboli ve kanama komplikasyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilemedi. Mortalite oranları birbirlerine benzer olarak gözlendi. Sonuç: YOAK'ların düşük ve optimal dozlarının karşılaştırılmasında her üç ajan arasında klinik sonlanım ve mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilemedi. Her üç ajanında optimal ve düşük dozları etkinlik ve güvenlik bakımından birbirlerine benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the long time outcomes of new-generation oral anticoagulants used in nonvalvular atrial fibrillation. Materials and Methods: This retrospective study included patients with nonvalvular atrial fibrilation who were treated with new-generation oral anticoagulant agents in Ataturk University between 2015 and 2018. Patients' informations was obtained from the patient files, otomation system and outpatient clinic records. Patients with mechanical prosthetic valve, heart failure with reduced ejection fraction, mid-advanced mitral valve stenosis, intracardiac thrombosis, stage four-five cronic renal injury and malignancy story were excluded from study. Patients were screened from the point of ischemic/hemoragic serebrovascular events, pulmonary or systemic tromboembolic events, gastrointestinal bleeding and ischemic heart failure and mortality rates were determined. New generation anticoagulant agents were compared for efficiency, safety and clinical outcomes. Data was analyzed with SPSS 20.0 pocket programme. Results:The mean age of patients was 72,42±8,80 years . 27% of patients (202 patients) were on apixaban 5 mg, 6.7% of (50 patients) were on apixaban 2.5 mg, 7.9% of (59 patients) were on dabigatran 150 mg, 8.1% of (61 patients) were on dabigatran 110 mg, 33% of (247 patients) were on rivaroxaban 20 mg treatment, respectively. The percentage of rivaroxaban 15 mg usage was 17.4% (130 patients). The CHA2DS2VASc score was ≥3 in 80.3% of patients. The HASBLED score was 2 in 44.5% of patients (333 patients) and was ≥3 in 16.1% of patients (121 patients) The mean follow-up time was 25,16±14,66 months in Apiksaban 2,5 mg arm, 35,80±19,26 months in Dabigatran 110 mg arm, 31,68±18,68 months in Rivaroxaban 15 mg arm and 30,74±14,13 months in Apixaban 5 mg arm, respectively. The mean follow-up time in Dabigatran 150 mg arm was 40.80±20.60 months, and Rivaroxaban 20 mg arm was 34.33±16.82 months. When the use of optimal and low doses of all three drug groups in patients with similar HASBLED and CHADVASC scores was compared, no statistically significant difference was found in thromboembolism and bleeding complications. The mortality rates were also similar. Conclusions: No significant difference in clinical outcomes and mortality was found between the low and optimal doses of new-generation oral anticoagulant agents. The optimal and low doses of all three agents were similar in terms of efficiency and safety.