Atriyal fibrilasyon hastalarında yeni nesil oral antikoagülanlar ve warfarin tedavilerinin etkinlik ve yan etki profillerinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy and side effect profiles of novel oral anticoagulants and warfari̇n treatments in patients with atrial fibrillation
- Tez No: 798052
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda nonvalvüler atriyal fibrilasyonu olan hastalarda kullanılan warfarin ve YOAK'ların uzun dönem etkinlik ve yan etki profillerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya; 2019 ve 2020 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi kardiyoloji kliniğine başvuran ve nonvalvüler AF tanısı konulup, endikasyonlarına göre YOAK veya warfarin tedavisi başlanan hastalar dahil edildi. 1483 hastaya dışlama kriterleri uygulandıktan sonra toplam 552 hasta analize dahil edildi. Hastaların geriye dönük olarak hastane başvuruları incelendi ve gerekli durumlarda hastalara sistemde kayıtlı olan iletişim numaraları üzerinden ulaşıldı. İlacı kullanmaya başladıktan sonra gelişebilecek komplikasyonlar açısından sorgulandı ve tüm istatistiksel değerlendirmeler için SPSS yazılım versiyonu 20.0 kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 73,1±9 idi. Hastaların %51,1'i kadın cinsiyetten oluşmaktaydı. Hastaların %9,6'sı rivaroksaban 15mg, %20,7'si rivaroksaban 20mg, %8,7'si apiksaban 2,5mg, %22,8'i apiksaban 5mg, %6,5'i edoksaban 30mg, %8,9'u edoksaban 60mg, %2,2'si dabigatran 110mg, %3,2'si dabigatran 150mg, %17,4'ü warfarin kullanıyordu. Hastaların ortalama CHA₂DS₂-VASc skoru 3,34±1,4, HASBLED skoru 1,6±0,7 ve EF'si %51,9±16,4 idi. Hastaların ortalama ilaç kullanım süresi 1,8 yıldı. Hastaların ilacı kullandığı süre boyunca %7,4' ünde TİMİ majör kanama, %21,4'ünde TİMİ minör kanama, %16,3'ünde GİS kanaması, %5,6'sında iskemik serebrovasküler hastalık, %3,2'sinde hemorajik serebrovasküler hastalık ve %1,4'ünde sistemik embolizm görülmüştür. Sonuç: Gastrointestinal sistem kanamaları dışında oral antikoagülanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi. Gastrointestinal sistem kanamaları edoksaban 60mg kullanan hasta grubunda daha fazla izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the long-term efficacy and side-effect profiles of warfarin and NOACs used in patients with nonvalvular atrial fibrillation. Materials and Methods: This retrospective observational study included patients presenting to the Department of Cardiology at Kocaeli University Research and Application Hospital between 2019 and 2020 with a diagnosis of non-valvular AF and receiving NOACs or warfarin as indicated. After applying the exclusion criteria to 1483 patients, a total of 552 patients were included in the analysis. The hospital admissions of the patients were reviewed retrospectively, and when necessary, the patients were contacted via the contact numbers registered in the system. They were questioned for a possible complications after starting the drug. The SPSS software version 20.0 was used for all statistical evaluations. Results: The mean age of the patients was 73.1+9. 51.1% of the patients were female. The 9.6% of patients rivaroxaban 15mg, 20.7% rivaroxaban 20mg, 8.7% apixaban 2.5mg, 22.8% apixaban 5mg, 6.5% edoxaban 30mg, 8% .9% were using edoxaban 60mg, 2.2% were using dabigatran 110mg, 3.2% were using dabigatran 150mg, 17.4% were using warfarin. The mean CHA2DS2-VASc score of the patients was 3.34±1.4, the HASBLED score was 1.6±0.7, and the EF was 51.9±16.4%. The mean duration of drug use of the patients was 1.8 years. During the time the patients used the drug, 7.4% had TIMI major bleeding, 21.4% had TIMI minor bleeding, 16.3% had GI bleeding, 5.6% had ischemic cerebrovascular disease, 3.2% had hemorrhagic cerebrovascular disease and 1.4% had systemic embolism. Conclusion: No statistically significant difference was observed between oral anticoagulants except gastrointestinal system bleeding. Gastrointestinal system bleeding was more common in the patient group using edoxaban 60mg.