Deneyimsel turizm bağlamında tren turizmi: Doğu Ekspresi ve turistik Doğu Ekspresi seyahatleri örneği
Train tourism in the context of experiential tourism: The example of Eastern Express and touristic Eastern Express travels
- Tez No: 635086
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde işletmeler artan rekabet koşullarına ayak uydurabilmek ve pazarlama faaliyetlerini doğru planlayabilmek için müşteri odaklılık kavramı üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu kapsamda tüketici deneyimi kavramı ortaya çıkmış ve turizm alanında deneyimsel turizm anlayışı yaygınlaşmıştır. Bu doğrultuda araştırma deneyimsel turizm olgusunun yaklaşım olarak benimsediği alternatif turizm türlerinden“tren turizmi”kavramı üzerine yoğunlaşmaktadır. Bununla birlikte araştırma Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi seyahatine turistik amaçla katılan bireylerin seyahatleri sırasında yaşadıkları deneyimleri belirlemek için substantif nitelikte teorik bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Gömülü Teori araştırma deseninden faydalanılan çalışmada sürekli karşılaştırma tekniği ile üç aşamalı kodlama yöntemi ve kodlama rehberi kullanılarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analiz sonucunda substantif nitelik taşıyan ve“Tren Turizmi Deneyimi”olarak isimlendirilen teorik bir model ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda tren turizmi deneyimini oluşturan ve“Duygusal Deneyim, Gastronomik Deneyim, Hedonizm (Hazcılık), İnovatif Deneyim, Otantiklik, Popüler Kültür, Sembolizm ve Sosyal Etkileşim”biçiminde isimlendirilen sekiz bileşen ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, businesses focus on the concept of customer orientation in order to keep up with increasing competition conditions and to plan marketing activities correctly. In this context, the concept of consumer experience has emerged and the experiential tourism approach in the field of tourism has become widespread. In this context, the research focuses on the concept of“train tourism”, which is one of the alternative tourism types adopted by the experiential tourism phenomenon. In this direction, the research aims to develop a substantive theoretical model to determine the experiences of individuals participating in Eastern Express and Touristic Eastern Express travels during their travels. In the study, in which the Grounded Theory research design was used, the data obtained by using the three-stage coding method and coding guide were analyzed with the continuous comparison technique. As a result of the analysis, a theoretical model named as“Train Tourism Experience”, which has a substantive nature, has been discovered. As a result of the research, eight components that constitute the train tourism experience and named as“Emotional Experience, Gastronomic Experience, Hedonism, Innovative Experience, Authenticity, Popular Culture, Symbolism and Social Interaction”have emerged.