Kumuk Türkçesinde birleşik filler
The compound verbs in Kumuk Turkish
  1. Tez No: 635087
  2. Yazar: KÜBRA GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın konusu, Kumuk Türkçesindeki birleşik fiillerin yapı ve anlam bakımından incelenmesidir. Çalışmanın amacı, Kumuk Türkçesindeki birleşik fiilleri inceleyip sınıflandırmak, Kumuk Türkçesi ile Türkiye Türkçesindeki birleşik fiillerin benzerliklerini ve farlılıklarını ortaya koymaktır. Bu çalışma Giriş, Kumuk Türkleri, Birleşik Fiiller, İnceleme ve Sözlük olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, kapsamı, önemi ve yöntemi hakkında bilgi verilmiş; Kumuk Türkleri bölümünde, Kumuk Türklerinin tarihi, Kumuk Türkçesi ve edebiyatı üzerinde durulmuş; Birleşik Fiiller bölümünde, Türkiye Türkçesinde Birleşik Fiillerin Tanımı ve Tasnifi, Türkiye Türkçesinde Birleşik Fiil Terimleri, Eski Türkçede Birleşik Fiiller ve Kumuk Türkçesinde Birleşik Fiiller ele alınmıştır.İnceleme bölümünde Kumuk Türkçesinde bulunan birleşik fiil yapıları alfabetik olarak ele alınmıştır. Tespit edilen birleşik fiiller, alt başlıklar hâlinde kullanılış ve işlevleriyle açıklanmıştır. Birleşik fiillerin sınıflandırılmasında Zeynep Korkmaz'ın Türkiye Türkçesi Grameri (Şekil Bilgisi) adlı eseri esas alınmıştır. Bu çalışma sonucunda günümüze kadar üzerinde yeteri kadar durulmamış olan Kumuk Türkçesinde birleşik fiiller detaylı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Kumuk Türkçesinde birleşik fiiller, Kumuk Edebiyatına ait on dört farklı eserden taranmıştır. Eserlerden taranan birleşik fiillerin bulunduğu cümleler Türkiye Türkçesine çevrilmiş, birleşik fiillerin Kumuk Türkçesindeki işlev ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Sözlük bölümünde taranan eserlerden tespit edilen bütün birleşik fiiller, alfabetik sıraya dizilmiş ve Türkiye Türkçesindeki karşılıkları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the compound verbs in Kumuk Turkish in terms of form and meaning. The aim of the study is to examine and classify the compound verbs in Kumuk Turkish and to compare them to the compound verbs in Turkey Turkish.This study consists of five parts, Introduction, Kumuk Turks, Compound verbs, Examination and dictionary. In the Introductıon, the information is given about the subject of the study, its aim, importance and its method; Kumuk Turks is mainly about the history of Kumuk Turks, Kumuk Turkish and literature; in Compound Verbs the definition and the classification of the compound verbs in Turkey Turkish, the compound verb terms in Turkey Turkish, the compund verbs in old Turkish and the compound verbs in Kumuk Turkish are studied.In Examination the forms of compound verbs in Kumuk Turkish were alphabetically adressed. The verbs that were found were explained in subtitles by their usages and functions. In the classification of the compound verbs, The grammar of Turkey Turkish (form knowledge) by Zeynep Korkmaz was taken as basis. As a result of this study, the compound verbs in Kumuk Turkish that haven't emphasized so far are studied in detail now. The compund verbs in Kumuk Turkish were scanned in fourteen different literary works belonging to Kumuk Literature. The compound verbs that were found in these works were translated to Turkey Turkish and the function and feautures of these compound verbs in Kumuk Turkish were emphasized.In Dictionary all the found compound verbs in those literary works are alphabetcially listed and their Turkey Turkish counterparts are also given.