Anksiyete bozukluğu ve majör depresif bozukluk tanılı hastalarda, siberkondria düzeylerinin, yaşam kalitesi ve hastane başvuru sayısına etkisi
The effects of cybercondria levels on the quality of life and hospital utilization in patients with anxiety disorders and major depressive disorders
- Tez No: 635085
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş: Dünyada ve ülkemizde her geçen gün çevrimiçi sağlık bilgisi arama sıklığı artmaktadır. Sağlıkla ilgili bilgi edinmek için yapılan aşırı veya tekrarlanan çevrimiçi aramalarla ilişkili artan sağlık kaygısı veya sıkıntı, siberkondria olarak adlandırılmaktadır. Siberkondria ve sağlık kaygısı büyük oranda örtüşse de çalışmalar iki ayrı durum olduklarını bildirilmiştir. Sağlıklı gönüllüler ile yapılan çevrimiçi çalışmalarda, siberkondrianın obsesif kompulsif belirtiler, anksiyete duyarlılığı, düşük benlik saygısı, internet bağımlılığı ile ilişkili olduğu, işlevsellikte bozulmaya neden olduğu ve fazla sayıda hastane başvurusuna yol açtığı bildirilmiştir. Bu çalışmada anksiyete bozukluğu ve majör depresif bozukluk hastalarında siberkondria düzeylerinin yaşam kalitesine ve hastane başvurusu üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem : DSM-V'e göre klinik görüşme ile yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk tanısı olan 50 hasta, majör mepresif bozukluk tanısı olan 50 hasta ve psikiyatrik hastalık öyküsü olmayan 50 kontrol dahil edilmiştir. 18-65 yaş arası, bilişsel işlevleri etkileyebilecek nörolojik hastalığı olmayan, en az ilkokul mezunu, internet kullanabilen kişiler çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Siberkodria Şiddet Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği , Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Son altı aylık psikiyatri ve psikiyatri dışı tüm bölümlere başvuruları e-nabız sistemi üzerinden kayıt edilmiştir. Bulgular: Anksiyete bozukluğu ve majör depresif bozukluk hastaların sağlıklı gönüllülerden daha fazla psikiyatri dışı bölümlere başvurduğu ancak hasta ve kontrol grubu arasında siberkondria toplam puanları açısından anlamlı fark olmadığı, sadece siberkondrianın aşırı kaygı alt ölçeğinin anksiyete bozukluğu hastalarında sağlıklı kontrollerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin fiziksel fonksiyon alt ölçeği hariç tüm alt ölçeklerinde, hasta gruplarında sağlıklı kontrollere göre yaşam kalitesinin daha düşük olduğu görülmüştür. Psikiyatrik hastalığı olmayan grupta siberkondria toplam puanları arttıkça fiziksel ve emosyonel rol güçlüğü hariç diğer tüm alanlarda yaşam kalitesinin önemli ölçüde düştüğü gösterilmiştir. Tüm gruplarda sağlık anksiyetesi arttıkça siberkondria toplam puanlarının arttığı gözlenmiştir. Majör depresif bozukluk ve psikiyatrik hastalığı olmayan grupta, internet bağımlılığı ve siberkondria toplam puanları arasında pozitif ilişki saptanmıştır. Hasta gruplarında anksiyete ve depresyon ölçek puanlarında artmanın, siberkondria düzeyini artırdığı saptanmıştır. Sonuç: Sağlık anksiyetesi ve internet bağımlılığı ile siberkondria arasında önemli ölçüde ilişkili olduğu görünse de siberkondrianın sadece bu durumlarla açıklanamayacak çok daha karmaşık belirtilere sahip bir sendrom olduğu görüşü desteklenmiştir. Siberkondrianın majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarına kıyasla daha az oranda olsa da hayat kalitesi ve hastaneye başvuruyu etkileyerek ciddi bir halk sağlığı sorunu olabileceği görülmektedir. Anksiyete bozukluğu ve majör depresif bozukluk hastalarının siberkondria açısından ayrıntılı değerlendirilmesi gerekmektedir. Daha geniş klinik örneklemli araştırmalar, hem siberkondrinanın yapısını daha iyi anlamamıza yardımcı olacak hem de klinik yansımaları hakkında ayrıntılı bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The frequency of searching online health information is increasing day by day in the world and in our country. Increased health anxiety or distress associated with excessive or repeated online searches for health information is called cyberchondria. Although cyberchondria and health anxiety overlap largely, studies have been reported to be two separate situations. In online studies with healthy volunteers, siberchondria has been reported to be associated with obsessive compulsive symptoms, anxiety sensitivity, low self-esteem, internet addiction, causing dysfunction in functionality, and leading to a large number of hospital applications. In this study, the effect of siberkondria levels on quality of life and hospital admission was investigated in patients with anxiety disorder and major depressive disorder. Materials and Methods: According to DSM-5 diagnostic criteria, 50 patients with generalized anxiety disorder, panic disorder, 50 patients with major depressive disorder and 50 controls without a history of psychiatric illness were included with clinical interview. The individuals between the ages of 18-65 who have no neurological disease that may affect cognitive functions, at least primary school graduates and who can use the internet were included in the study. Sociodemographic Data Form, Cyberchondria Severity Scale, SF-36 Quality of Life Scale, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Health Anxiety Scale, Young Internet Addiction Scale were applied to the participants. Applications to all departments of psychiatry and non-psychiatry for the last six months were recorded via the e-nabız system. Results: It was found that anxiety disorder and major depressive disorder patients applied to non-psychiatric departments more than healthy volunteers, but there was no significant difference between the patient and the control group in terms of total scores of siberkondria, only the excessive anxiety subscale of cyberchondria was higher in patients with anxiety disorder than healthy controls. SF-36 quality of life scale was found to be lower in all sub-scales, except for the physical function subscale, compared to healthy controls in patient groups. As the total scores of siberkondria increased in the group without psychiatric disease, it was shown that the quality of life decreased significantly in all areas except physical and emotional role difficulties. It was observed that the total scores of cyberchondria increased as health anxiety increased in all groups. In the group major depressive disorder and without psychiatric disease, a positive correlation was found between internet addiction and cyberchondria total scores. An increase in anxiety and depression scale scores in patient groups was found to increase the level of cyberchondria. Conclusion: Although it seems to be significantly related between health anxiety and internet addiction and cyberchondria, the view that cyberchondria is a syndrome with much more complex symptoms that cannot be explained only by these situations is supported. Although cyberchondria is less in comparison with major depressive disorder and anxiety disorders, it can be seen that it may be a serious public health problem by affecting quality of life and hospital admission. Anxiety disorder and major depressive disorder patients should be evaluated in detail for cyberchondria. Studies with larger clinical samples will help us better understand the structure of cyberchondria and provide detailed information about its clinical implications