Trafik kazası sonrasında düzenlenen maluliyet raporlarında yaşanan sorunlar ve maluliyet oranlarının ilgili yönetmeliklere göre karşılaştırılması
The problems experienced in the disability reports issued after the traffic accident and the comparison of the disability according to the related regulations
- Tez No: 635098
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALİP ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Maluliyet; ortaya çıkan bir sakatlık, herhangi bir kısıtlama ya da bir şekilde bir insan için normal sayılan ölçüler dâhilinde bir faaliyet gerçekleştirme yeteneği olmaması durumu olarak tanımlanır. Trafik kazaları sonucunda anatomik veya fonksiyonel olarak vücut fonksiyonlarını kaybeden bireyler, tazminat davaları için Adli Tıp Uzmanlarından maluliyet oranlarının hesaplamasına yönelik rapor talep etmektedir. Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı'nda 31.12.2018 tarihinden öncesine ait trafik kazası nedeni ile maluliyet raporu düzenlenmiş rastgele seçilen örneklem büyüklüğü %95 güven aralığında, %10 beklenen prevalansı Epi-Info Versiyon 7 programı ile hesaplanan 144 olgu retrospektif olarak ilgili beş ayrı yönetmeliğe göre ayrı ayrı incelendi. Trafik kazasına bağlı yaralanmalar sonucunda rapor talebinde bulunan olguların %74.3'ü erkek olup ortalama yaş 38.4 idi. Olguların %77.8'i araç içi trafik kazası olup %72.2'si hukuk mahkemeleri tarafından gönderilmiştir. Olgulara üniversite veya devlet hastaneleri sağlık kurullarınca düzenlenen heyet raporlarında ortalama özür/engel oranı %28.9 olduğu tespit edildi. Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Yönetmeliğine göre ortalama maluliyet oranı %21, Erişkinler İçin Engellilik Yönetmeliğine göre ortalama maluliyet oranı %16.2 olduğu, Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre olguların %92.4'ü maluliyet oranı %60'ın altında olduğu, Özürlülük Ölçütüne göre ortalama maluliyet oranı %16.4 olduğu bulundu. Maluliyet hesaplamalarında en yüksek maluliyet oranı ve en çok takdir kullanımı Meslekte Kazanma Gücü Kaybı yönetmeliği olarak bulunmuştur. Üniversite veya devlet hastaneleri sağlık kurullarınca düzenlenen heyet raporlarında ortalama özür-engel oranı daha yüksektir. Maluliyet hesaplamalarında çok sayıda, trafik kazalarına özgün olmayan yönetmelik kullanılmaktadır. Adli Tıp Uzmanları öncülüğünde oluşturan kurullarca trafik kazalarına bağlı maluliyet hesaplamaları tespitine yönelik standardizasyonu sağlamak için özgün ve yeni bir yönetmeliğe ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Physical infirmity; a disability is defined as a situation where there is no restriction or in some way, the inability to carry out an activity within a normal level for a person. Individuals who lose their body functions anatomically or functionally as a result of traffic accidents request a report from the Forensic Medicine Specialists for the calculation of physical infirmity rates for compensation cases. In this study, Atatürk University Faculty of Medicine, Forensic Medicine Department of the Presidency of the physical infirmity report by reason of the pre-owned car accident since 31.12.2018 arranged randomly selected sample size in the 95% confidence interval, calculated with 10% expected prevalence of Epi-Info Version 7 program 144 cases retrospective that was examined separately according to five separate regulations. 74.3% of the cases who requested reports as a result of injuries due to traffic accidents were male and the average age was 38.4 years. 77.8% of the cases were in-vehicle traffic accidents and 72.2% were sent by the courts. In the delegation reports issued by the medical boards of the university or state hospitals, the average apology / disability ratio was found to be 28.9%. The average physical infirmity rate is 21% according to the Regulation on Loss on Winning Profession, and the average physical infirmity rate is 16.2% according to the Physical infirmity Regulation for Adults, According to the Disability Detection Procedures Regulation, 92.4% of the cases have a disability rate below 60%, The average physical infirmity rate according to the Physical infirmity Criteria was found to be 16.4%. In physical infirmity calculations, the highest rate of disability and the most use of discretion were found as the Loss on Winning Profession regulation. The average apology-disability ratio is higher in the delegation reports issued by the health committees of universities or state hospitals. In physical infirmity calculations, a large number of regulations that are not specific to traffic accidents are used. There is a need for a new and original regulation to ensure standardization for the determination of physical infirmity calculations due to traffic accidents by the boards formed by the Forensic Medicine Experts.