Keratokonus patogenezinde kornea epiteli nöropeptit seviyelerinin rolü
The role of corneal epithelium neuropeptide levels in keratoconus pathogenesis
- Tez No: 635097
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE İLHAN SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Keratokonus ve sağlıklı bireylerden alınan kornea epitel tabakasında Substans P (SP), Kalsitonin gen ilişkili peptit (CGRP) ve Vazoaktif intestinal peptit (VIP) seviyelerini belirlemek ve bu nöropeptitlerin keratokonus etiyopatogenezindeki rolünü ve keratokonusun klinik şiddetiyle ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize karakterli çalışmamızda Ekim 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuran keratokonus nedeniyle korneal kollajen çapraz bağlama (KÇB) tedavisi planlanan 92 hastanın 100 gözü; ve refraksiyon kusuru nedeniyle fotorefraktif keratektomi (PRK) tedavisi planlanan 24 sağlıklı bireyin (kontrol grubu) 44 gözü çalışma kapsamında değerlendirildi. KÇB ve PRK operasyonu sırasında mekanik kazıma yöntemiyle uzaklaştırılan kornea epitelleri toplandı. Keratokonus ve kontrol grubu kornea epiteli SP, CGRP ve VIP seviyeleri ELISA yöntemiyle değerlendirildi. Keratokonus grubu Amsler- Krumeich sınıflamasına göre üç alt gruba (evre 1, evre 2, evre 3) ayrıldı. Sonuçlar keratokonus ile kontrol grubu arasında ve keratokonus grubunda evrelere göre kendi içinde istatiksel analizlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Keratokonus ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla p=0,373, p=0,208).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine Substance P (SP), Calcitonin gene related peptide (CGRP) and Vasoactive intestinal peptide (VIP) levels of cornea epithelium samples taken from keratoconus patients and healthy subjects to investigate the role of these neuropeptides in keratoconus in this study and the clinical severity of keratoconus. Methods: This prospective randomized study included 100 eyes of 92 patients who applied to our clinic during October 2018- May 2019 to be treated with corneal collagen cross-linking (CXL) due to Keratoconus; and 44 eyes of 24 patients as the control group who underwent photorefractive keratectomy (PRK) due to refractive error. Before undergoing CXL or PRK the patients' corneal epithelium was mechanically scraped and gathered for analyses. Epithelial SP, CGRP and VIP levels were analyzed by ELISA method for all keratoconus patients and the control group. The Keratoconus group was subdivided into three groups (stage1, stage 2, stage 3) according to the Amsler-Krumeich classification. The results were statistically compared between the keratoconus and the control group and in between Keratoconus subgroups. Results: No significant differences in age and sex were observed between the keratoconus and the control group (p=0.373, and p=0.208, respectively). The mean SP level of the keratoconus group was 456.42 ±104.64 pg/mg, while it was 550.17 ±81.76 pg/mg in the control group.