Sporcu ve sedanter bireylerde M. Gastrocnemius'a uygulanan kinezyo bantlamanın sıçrama performansına akut etkisi
Acute effect of kinesio taping applied to the gastrocnemius muscle on the jumping performance in the athletes and sedentary individuals
- Tez No: 635106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL IRMAK SAPMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, sporcu ve sedanter bireylere uygulanan kinezyo bantlamanın dikey ve yatay sıçrama performanslarına akut etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmaya yaşları 18-25 arasında değişen lisanslı 20 erkek basketbol sporcusu ile 20 erkek sedanter birey dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildikten sonra boy ve kilo ölçümleri yapılarak vücut kitle indeksleri belirlenmiştir. Her iki gruba da ön test-son test modeli uygulanmıştır. Bu testler ile dikey sıçrama yüksekliği ve yatay sıçrama mesafesi değerlendirilmiştir. Dikey sıçrama yüksekliğini ölçmek için duvara işaret konularak gerçekleştirilen tek ayak üzerinde yapılan serbest sıçrama ve Newtest Powertimer 300 cihazı ile cihaza entegre matın kullanıldığı squat sıçrama testleri uygulanmıştır. Yatay sıçrama mesafesinin ölçümü için yere işaretlemenin yapıldığı tek ayak üzerinde gerçekleştirilen single leg hop testi seçilmiştir. Tek ayağın kullanıldığı testler dominant ayak ile gerçekleştirilmiştir. Kinezyo bantlama sonrası testler m. gastrocnemius'a fasilitasyon tekniği uygulandıktan 10 dk sonra yapılmıştır. Sporcu grubun bantlama öncesi ile bantlama sonrası verileri karşılaştırıldığında hem squat sıçrama hem de single leg hop testlerinde anlamlı derecede artış olmuştur (p0.05). Kinezyo bantlama sonrası performans artışlarına bakıldığında ise sporcu grubun performans artışının tüm testlerde daha fazla olduğu görülmüştür (p>0.05). Çalışmamız, kinezyo bantın hem sporcularda hem de sedanterlerde sıçrama performansını artırabileceğini ortaya koymuştur. Özellikle basketbol gibi sıçrama hareketinin fazlaca kullanıldığı sporlarda kinezyo bantlamanın performansa etki edeceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effect of kinesio taping applied to athletes and sedentary individuals on vertical and horizontal jumping performances. The study included 20 licensed male basketball players whose ages ranged from 18 to 25 years, and 20 male sedentary individuals. After recording the demographic information of the participants, their body mass indexes were determined by measuring their height and weight. Pre/post test model was applied to both groups. Vertical jumping height and horizontal jumping distance were evaluated with these tests. In order to measure the height of the vertical jumping, free jumping performed on one leg by placing a mark on the wall and squat jumping tests using the Newtest Powertimer 300 device and the mat integrated into the device were performed. For the measurement of the horizontal jumping distance, the single leg hop test performed on one leg with the marking on the ground was selected. Tests using one foot were carried out with the dominant foot. Tests after kinesio taping were carried out 10 minutes after applying the facilitation technique to the gastrocnemius muscle. When the pre-taping and post-taping data of the athlete group were compared, there was a significant increase in both squat jump and single leg hop tests (p0.05). Considering the performance increases after kinesio taping, it was seen that the performance increase of the athlete group was higher in all tests (p>0.05). Our study has revealed that the kinesio tape can improve the jumping performance in both athletes and sedentary. We think that kinesio taping will affect the performance especially in sports such as basketball where jumping movement is used too much.