Türkiye'de 12 Eylül 1980 sonrası siyasi iktidar-bürokrasi ilişkisi
Relationship between government and bureucracy post 12 September 1980 Turkey
- Tez No: 63511
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 1980 sonrası siyasi iktidar ve bürokrasi ilişkilerinde meydana gelen değişimi incelemektir. Çalışmanın I. Bölümünde bürokratik güç ve egemenlik, bürokrasiye güç sağlayan faktörler açıklanmıştır. Bürokrasi ve siyasi iktidar ilişkilerinin, çeşitli siyasi sistem ve hükümet biçimlerinin gösterdikleri değişim incelenmiş ve bürokrasiyle demokrasi ilişkisi sorgulanmıştır. İkincibölümde bürokrasi ve siyasi iktidar ilişkilerinin Osmanlı son dönemlerinden, 12 Eylül 1980'e kadar izlediği süreç incelenmiştir. Türk siyasi hayatında önemli değişimlerin yer aldığı 1980 sonrası dönem üçüncü bölümde ele alınmış; bürokrasi ve siyasi iktidar ilişkilerindeki değişim ve siyasi iktidarın bürokrasinin gücünü azaltmaya yönelik eylemleri tesbit edilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'de üst düzeyde bulunan kamu bürokratlarının siyasi iktidar ve güce yaklaşımları, kendilerine atfettikleri rolün araçsal mı yoksa amaçsal mı olduğu anket çalışmasıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bürokrasinin gücünde azalma gözlenen 1983-1989 ANAP iktidarı döneminde bürokrasi ve siyasi iktidar ilişkilerindeki değişim tespit edilmeye çalışılmıştır. Anket çalışması Bürokrasi ve siyasi iktidar ilişkisinin tarafları olan siyasetçiler ve bürokratlarla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the change in relations between government and bureaucracy in the post 1980 Turkey. In part I, bureaucratic power and its power base are examined. The nature of relations between government and bureaucracy in various political regimes, and the role of bureaucracy in democracies are reviewed. Relations between government and bureaucracy, starting from the Ottoman Empire in the early 19th century until 12 September 1980, are dealt with in part II. In part III, the era following 12 September 1980 which is a turning point in the Turkish political life, is treated to understand the changing nature of the relation between government and bureaucracy i.e. government efforts to reduce the power of bureaucracy. The results of the information gathered from politicians and top level bureaucrats trough questionairs to determine the views of both parties about the influence of bureaucracy on government in general, and during the Motherland Party (ANAP) government between 1983-1989 in particular are dicussed in part IV.