Resmin sosyal fonksiyonu ve Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde irdelenmesi
The Social function of art and the investigation of art at the republic times in Turkey
- Tez No: 63510
- Danışmanlar: PROF. FAHRİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez resmin sosyal bir olgu olduğu gerçeğini destekleyen kanıtlan ortaya koymak üzere yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde sanatın insanlık tarihi içerisindeki evrimi ve toplumla olan dialektik ilişkisi gözlenerek; sanatın çağlara ve toplumlara göre şekil aldığı ortaya konmuştur. Bu şekillenme doğal olduğu sürece etkili ve yenilikçidir. Fakat bir araç olarak sömürülmek istendiğinde anılan özelliklerin azaldığı görülmüştür. Bu incelemede sanatın her dönemde beliren evrensel işlevleri de ele alınmış, sanatın bu işlevler sayesinde sosyal amaçlarını gerçekleştirebildiği görülmüştür. İkinci bölümde Türk sanatının Cumhuriyet dönemine gösterdiği değişim gözlenmiş, ülkenin geçirmiş olduğu toplumsal değişmelerle bağlantısı incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda Türk resminin uzun bir süre toplumsal değişimleri yönlendirmede etkili olmadığı ancak toplumsal olayları yansıtabildiği görülmüştür. Bu özelliği ona bir yandan didaktik bir işlev yüklerken öte yandan da Türk tarihini günümüze yansıtan bir ayna olma niteliğini eklemiştir. Cumhuriyet döneminde toplumsal olayların yansıtılması ve sanatın halkla tanıştırılması devletin desteği ve talebi ile başlamıştır. Savaş yıllan ve Atatürk' ün devrimleri sanatçılarımıza uzun bir süre konu olmuştur. Değişimlerin halka taşınması amacıyla yurdun çeşitli bölgelerine ressamların gönderilmesi, ressamlar aracılığıyla sanatın halka sevdirilmesi yine bu bölümde ele alınmıştır. Sanatçıların toplumsal ve siyasi mesajlar taşıyan resimleri yapmaya başlamaları parlamenter sisteme geçildikten sonra sık sık değişen iktidarların sanata karşı tavırlarındaki değişikliğin temel nedenidir. Tezin sonuç bölümünde başta açıklanmış olan amaç kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was realized with the aim of displaying the proofs that support the claim that the painting is a social occurrence. First part of the study covers the observations on the evolution of the art through the history of mankind as well as the dialectic relations of the art with that of the society and thus the fact which the art gets formatted by the society and the period in which it develops has been delineated. This formation is quite effective and innovative so long as develops on natural causes however; it is also noted that whwnever the aim is to exploit then the above mentioned characteristics have a tendency of decreasing temporarily. In this reserch, the universal functions of the art which surface in every period covered. Also noted that the art accomplish its purposes only through these functions. The second part concern with the changes of Turkish art in the republican period and. the connections to the fluctuations of which the society undergone studied as well. It has been discerned that Turkish painting couldn' t be effective on directing the societal changes for a long time but has been rather good on reflecting them. While their fact has added a didactic role to it, it also caused of Turkish art be the mirror of the Turkish history. The task of underlining the societal facts by art and introducing the art to the society thus was started by the demands of the goverment in the republican period. The revolutions of Atatürk as well as the Turkish war of independance were the main themes for Turkish artists for a long time. Departing of the artists for the various regions of the country with the purpose of conveying the changes to the people and thus creating a love and quest for the art within the society also studied in this chapters. It is also noted that the main reason for the changes of the attitude towards the art by the politicians in parlimentary regime was due to fact that the painters had started creating pictures that were bearing political messages. So the above mentioned claim has been proven by pitting the various proofs coming from the art of painting. II