İleri derece prematüre yenidoğanlarda rutin gastrik rezidü takibinin beslenme intoleransı üzerine etkileri
The effects of routine evaluation of gastric residuals on feeding intolerence in very premature infants
- Tez No: 635134
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET VATANSEVER ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amacımız yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yaygın olarak enteral beslenmenin ilerletilmesinde kullanılan gastrik rezidü takibinin ileri derece preterm yenidoğanlar arasında enteral beslenmeye geçiş ve beslenme intoleransını göstermedeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla Nisan 2019-2020 arasında gastrik rezidü takibi yapılmayan 48 ileri derece preterm seçildi. Bunlardan dosyaları eksik ve çalışma şartlarına uymayan 11 tanesi çıkartılarak kalan 37 olgu Grup 1'e alındı. Grup 2 olarak da 2014-2019 yılları arasında doğum hafta ve doğum tartısı çalışma grubu ile uyumlu olan rutin gastrik rezidü baktığımız 74 olgu seçildi. Toplam 111 ileri derece preterm retrospektif olarak değerlendirildi. Grupların demografik özellikleri istatistiksel olarak değerlendirildiğinde gruplar arasında fark yoktu. Rutin gastrik rezidü bakılan grupta tüm evrelerdeki toplam nekrotizan enterokolit tanısı alan hasta sayısı, rezidü bakılmayan grupla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksekti. Bununla birlikte gruplar arasında; ilk nekrotizan enterokolit atağının gerçekleştiği gün, tanıyı aldığı süre ve nekrotizan enterokolit nedeni ile medikal veya cerrahi tedavi alma yönünden anlamlı fark yoktu. Grupların beslenme özellikleri karşılaştırıldığında anne sütüne başlama zamanı iki grup arasında benzer olup rutin gastrik rezidü bakılan grupta beslenme artış hızı anlamlı olarak daha düşüktü. Çalışma grupları arasında, enteral beslenmelerin ara verilme ve kesilme süresi, parenteral nutrisyon aldığı süre, doğum ağırlığına ulaşma süresi, tam enteral beslenmeye ulaşma süresi ve hastanede kalım süresi açısından istatistiksel fark saptanmadı. Sonuç olarak beslenme öncesi rutin gastrik rezidü bakmanın, ileri derece pretermlerde enteral beslenme ve tam enteral beslenmeye başlama süresi açısından ek fayda sağlamadığını hatta rezidü bakılmayan gruba göre beslenme artış hızını anlamlı olarak düşük kalmasına sebep olmaktadır. Çalışmamızda hasta sayısının az olması, tek merkezli olması, retrospektif olması, çalışmanın yetersizlikleri olarak göz önüne alınabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the effects of gastric residue follow-up, which is a parameter often used in neonatal intensive care units to further increase enteral feeding, on transition to enteral feeding and feeding intolerance in very preterm neonates. Thus, 48 very preterm infants who were admitted to Neonatal intensive care unit between April 2019 and April 2020 and did not undergo gastric residue follow up were chosen. Due to missing information on patient file and failure to comply with study qualifications, 11 of them were extracted from the study and the remaining 37 cases were included in group 1 as study. 74 cases who were admitted to Neonatal intensive care unit between 2014 and 2019 with gestational age and birth weight matching those in study and routinely undergo gastric residue follow up were included in group 2. A total of 111 very preterm neonates were studied retrospectively. No statistically significant difference on demographic characteristics were found between the groups. In the case group which underwent routine gastric residue follow up, the number of patients who were diagnosed with necrotising enterocolitis was significantly higher compared to the group of patients who did not undergo routine residue follow up. However no significant difference on the first day of necrotising enterocolitis attack, the duration of diagnosis, Necrotizing enterocolitis etiology and treatment, either medical or surgical, were found. The comparison of the feeding practices showed that the time of introduction to breast milk were similar between the groups however the increase rate of feeding volume was significantly lower in the routine gastric residue group. No significant difference on the number of times when enteral nutrition was skipped or fully stopped, the duration of parenteral nutrition, the duration of time needed to catch up on birth weight, the duration of time needed for transition to total enteral feeding, and the duration of hospital stay were found between the groups. In conclusion routine gastric residue follow up before enteral feeding did not provide extra benefit on enteral feeding and total enteral feeding time in very preterm neonates, furthermore significantly decreased the feeding increase rate in the routine gastric residue group. Monocentric and retrospective structure of our study and the few number of patients may be considered shortcomings.