Çocuklarda koklear implantasyon kullanım süresinin, sesin akustik parametreleri üzerine etkisi
The effect of cochlear implantation usage time on acoustic parameters of voice in children
  1. Tez No: 635135
  2. Yazar: SATI NUR SARITAŞ ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çocuklarda Koklear İmplantasyon Kullanım Süresinin, Sesin Akustik Parametreleri Üzerine Etkisi Türk çocuklarda koklear implant kullanım süresi ile artan akustik bilginin sesin akustik parametreleri üzerindeki etkileri ve iyileşme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 30'u normal işiten, 30'u koklear implant kullanan toplam 60 birey katılmıştır. İmplant kullanım süresinin 1 yıldan az (Grup I), 1-2 yıl arası (Grup II) ve 2 yıldan fazla (Grup III) olmasına göre 3 gruba ayrılmıştır. Tüm bireylerin 3 sn boyunca /a/, /i/ ve /u/ fonemlerini sesletmeleri istenerek kayıtları yapılmış; habitual temel frekans, jitter ve shimmer verileri kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Cochlear Implantation Usage Time on Acoustic Parameters of Voice in Children It is aimed to determine the effects and improvement properties of the acoustic information on the acoustic parameters of the voice in Turkish children with the use of cochlear implant duration. A total of 60 individuals, 30 of whom are hearing normally and 30 are using cochlear implants, participated in our study. 3 groups will be created for the study according to the implant usage period. The groups were organized as; children using implants for 1 year and less (Group I), children using implants for at least 1 year and less than 2 years (Group II), children using implants for 2 years or more (Group III). All participants were voiced by /a/, /i/, /u/ phonemes for 3 seconds and their acoustic analysis was performed. Habitual base frequency (HFF), jitter and shimmer results were recorded and compare.